Tramp glavobolja za Ursulu fon der Lajen 1Foto: Beta/AP/Carolyn Kaster

Jedan od prvih većih izazova za Ursulu fon der Lajen već je očigledan – to je trgovinski okršaj sa američkim liderom Donaldom Trampom, prenose evropski mediji.

Nova predsednica Evropske komisije još je nakon imenovanja bila izričita najavivši da želi da stvori „geopolitičku“ Komisiju koja će odgovoriti na sve pretnje iz Kine i SAD a tu svoju sposobnost „globalnog strelca“ verovatno će morati da dokaže u narednom periodu, prenosi portal politico.eu.

Poverljiva presuda Svetske trgovinske organizacije koja je doneta u petak omogućava Trampu da pokrene trgovinski rat uvođenjem tarifa na milijarde evra vredne evropske izvoze već od 30. septembra. Pošto su američke tarife odgovor na evropske subvencije Erbasu, Brisel, piše dalje portal, nema trenutnih razloga da uzvrati udarac.

Da stvar bude još gora, političar koji je sam sebi nametnuo potencijalni nadimak „tarifni čovek“ zapretio je da će već od sredine novembra uvesti ogromne carine na evropske automobile. Zvaničnici u Briselu pratili su sa zaprepašćenjem kako je Tramp istim auto tarifama pretio i Japanu ne bi li izdejstvovao ustupke od Tokia kada je reč o poljoprivrednim proizvodima. EU se plaši da će američko-japanski dogovor, koji će, kako se pretpostavlja, biti potpisan na Generalnoj skupštini UN naredne nedelje, ojačati uverenje predsednika da će istom taktikom izvući slične ustupke od Evropljana.

„Globalna trgovinska klima nije dobra. Više nemamo prirodnih saveznika“, kaže Bernd Lange, predsednik trgovinskog komiteta Evropskog parlamenta. Izvesnost zaoštravanja trgovinskih odnosa bila je osnova da Von der Lajen predloži Irca Fila Hogana za novog komesara za trgovinu, koga bije glas da je svadljiviji u odnosu na svoju prethodnicu Šveđanku Sesiliju Malstrom. Ovaj Irski političar, visokog stasa, prošle nedelje je kazao da će, ukoliko bude potvrđena njegova kandidatura, učiniti sve što može da „navede Trampa da uvidi greške u svojoj trgovinskoj politici“.

Američki spisak tarifa objavljen u aprilu proširen je u julu i pokriva 22.7 milijardi dolara vredne evropske proizvode – od viskija i holandskog sira Gauda do luskuznih proizvoda kao što su torbe – koje SAD mogu oporezivati po različitim stopama a čija bi šteta mogla biti, procenjuje se, oko osam milijardi evra. Vašington bi tarife mogao da uvede čim odluka STO bude objavljena javno što se očekuje za dve nedelje.

Malmstrom je novinarima pre dva dana kazala da je Brisel povukao sve kočnice ne bi li se izbegla eskalacija situacije, ali da Amerikanci čini se nisu voljni da se pregovara o drugom rešenju. „Izneli smo konkretne predloge ali nismo dobili odgovore. Nula“, kazala je ona pred trgovinskim komitetom.

Gordon Sondland, američki ambasador u EU, izjavio je da Vašington traži prekid subvencija za Erbas i nadoknadu štete. Međutim, ukoliko pregovori između SAD i EU ne budu promenili ponašanje, tada će Sjedinjene Države suspendovati koncesije i primeniti tarife“.

Ticijana Begin, članica Evropskog parlamenta iz italijanskog Pokreta pet zvezdica kazala je da su preteće tarife poziv na buđenje za dolazeći novi sastav Komisije da razvije snažnije odbrambene mehanizme u trgovinskom sektoru. „Politika mišića i osvetničkih mera nanosi štetu svima i nikome ne odgovara“, kazala je ona. Kako je dodala, „EU su što pre potrebni efikasniji trgovinski odbrambeni instrumenti kako bi bila u mogućnosti da uvodi sankcije trećoj strani ukoliko neopravdane tarife budu primenjene na evropske proizvode. Pozivajući se na razne italijanske proizvode koji su na meti SAD, kao što je pasta, sir parmezan, pržena kafa i maslina, Begin je kazala da odluka STO „zabrinjava i jasno nanosi štetu ‘Made in Italy'“.

Pored duge liste evropskih prehrambenih proizvoda koji su na nišanu Trampa, spisak američkih tarifa pokriva i delove za avione. To je podstaklo upozorenja od izvršnog direktora Erbasa Gijoma Forija, koji je u izjavi za politico.eu, kazao da bi uvođenje takvih tarifa imalo negativni uticaj te da bi se negativno odrazilo na američke poslove zbog proizvodnje Erbasa u SAD. U svakom slučaju, EU očekuje da će imati priliku da nametne protivcarinske mere Sjedinjenim Državama za pola godine.

To je zato što Brisel ima svoj spor u STO koji se vodi protiv američkog proizvođača aviona Boing, za koga je utvrđeno da je takođe imao koristi od nezakonitih subvencija. Do proleća 2020. očekuje se da STO donese presudu koja će omogućiti EU-u da traži odštetu i od Sjedinjenih Država, a Brisel je već sačinio listu ciljeva koja pokriva američke proizvode vredne i do 20 milijardi dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari