Uhapšen jedan od najvećih kritičara Sija 1Foto:EPA ANATOLY MALTSEV

Kineski pravnik i profesor Su Žangrun, poznat po kritikama na račun lidera zemlje Si Đinpinga, priveden je, sudeći po izjavama njegovih prijatelja.

Dvojica profesorovih prijatelja su, pod uslovom da ostanu anonimni kako bi izbegli posledice, za Gardijan rekli da je on priveden u ponedeljak ujutro. Prema rečima jednog od njih, oko 20 policajaca i 10 vozila je stiglo u Suov dom u Pekingu, odakle su ga odveli.

Prema onlajn izjavi trećeg svedoka, takođe prijatelja, desetak policajaca je ušlo u Suovu rezidenciju, gde su zaplenili njegov kompjuter i druge predmete pre nego što su ga priveli.

Pošto je objavio nekoliko javnih napada na kinesko liderstvo, Su je ranije ove godine stavljen u kućni pritvor, zabranjen mu je pristup društvenim mrežama i odsečen internet.

Prema izjavama njegovih prijatelja, profesor je u kućni pritvor poslat 30. juna, pred obeležavanje godišnjice osnivanja kineske Komunističke partije i pre predavanja Hongkonga kineskoj kontroli kada su u gradu eskalirali protesti.

Su je pušten iz kućnog pritvora u subotu.

„On je intelektualac koji je kritikovao vlast i doveo u pitanje njen legitimitet najoštrije u proteklih nekoliko godina. Mislim da je priveden zbog toga što je bio veoma uticajan“, rekao je njegov prijatelj.

Gardijan piše da je jedan policajac koji se javio na telefon u policijskoj stanici u Čangpingu, gde je profesor verovatno odveden rekao da ne može da odgovara na pitanja i da ne zna ništa o njegovom hapšenju.

Su, ekspert za ustavnu teoriju i zapadnu filozofiju na Ćinghua univerzitetu u Pekingu, predstavlja redak primer glasnog neslaganja iz liberalnog intelektualnog tabora pod Sijevim režimom.

Njegov esej iz 2018. bio je jedna od najdirektnijih kritika kineske vlade pod Sijem i naširoko je cirkulisao internetom. U drugom eseju, objavljenom u februaru, on je napao Sija zbog rukovođenja krizom nastalom zbog virusa korona.

Kolekcija Suovih eseja je objavljena u junu.

Su, koji traži da Kina počne sa primenom ustavne demokratije, nastavio je da objavljuje svoje eseje iako je bio potpuno svestan da postoji velika verovatnoća da će zbog toga trpeti posledice.

„Sada mogu veoma lako da predvidim da ću biti podvrgnut novim kaznama; zapravo, ovo bi mogao da bude poslednji rad koji pišem“, napisao je profesor u svom eseju iz februara.

U junskom eseju Su je optužio vladajuću partiju za „fašističku estetiku“ čiji je cilj da uguši svaku nezavisnu ideju ili umetnost.

On je za rukovodstvo rekao i da ignoriše potrebe naroda koji preživljava „katastrofu za katastrofom“, od poplava do nezaposlenosti uzorokovane epidemijom.

„U vreme dok ovo pišem, zvuk destrukcije još uvek odzvanja, epidemija nastavlja da se širi, a jug zemlje je poplavljen. Zemlja pati od unutrašnjih i spoljnih poteškoća i dostigla je mrtvu tačku. Zvanični mediji su slepi, ali i dalje pevaju pohvale i pesme“, napisao je Su.

„On je lud, upropaštava živote i gazi intelektualce i stvara svetske demone“, dodao je Su, aludirajući na imperatora Kin Ši Huanga iz dinastije Kin, poznatom po tome što je spaljivao knjige i sahranjivao žive učenjake kako bi sprečio svaku kritiku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari