Predstavnici Evropske unije i SAD saopštili su da su postigli dogovor o usklađivanju satelitskog sistema Galileo i sistema za globalno pozicioniranje (Global Positioning System, GPS).
Evropska unija od 2002. godine razvija satelistki sistem Galileo kao dopunu postojećem sistemu za globalno pozicioniranje (Global Positioning System, GPS) koji je izgradila američka vojska.

Predstavnici Evropske unije i SAD saopštili su da su postigli dogovor o usklađivanju satelitskog sistema Galileo i sistema za globalno pozicioniranje (Global Positioning System, GPS).
Evropska unija od 2002. godine razvija satelistki sistem Galileo kao dopunu postojećem sistemu za globalno pozicioniranje (Global Positioning System, GPS) koji je izgradila američka vojska. Predviđeno je da Galileo pruža navigacione usluge vozačima, pilotima i mornarima, kao i službama koje ranije nisu koristile satelitsku navigaciju – npr. kontrolama drumskog saobraćaja, kontrolama leta, hitnim službama i elektroenergetskim sistemima. Sistem će moći da pomogne i običnim korisnicima da pomoću mobilnih telefona nađu neku zgradu, put do bioskopa ili restorana i sl.
U sistemu GPS nalazi se 30 satelita koji kruže oko Zemlje i obezbeđuju navigacione usluge i brojnim civilnim korisnicima, ali je on manje precizan. Predviđeno je da Galileo proračunava poziciju s odstupanjem od najviše jednog metra, dok podaci dobijeni uz pomoć sistema GPS odstupaju i do pet metara. Neki analitičari smatraju da je najveća mana sistema GPS to što može da bude isključen u zavisnosti od potreba američke vojske.
Dve strane su se prošle nedelje dogovorile da usklade svoje sisteme tako što će formirati nove usluge, Galileo Open Service i GPS IIIA, koje će se korisititi u civilne svrhe. Postojeći GPS signal će se i dalje koristiti u vojne svrhe i moći će da se isključi po potrebi.
Predviđeno je da za izgradnju satelita bude utrošeno 1,5 milijardi evra i da ta sredstva obezbedi Evropska unija, dok bi kompanije okupljene u konzorcijumu Galileo trebalo da obezbede dve trećine od dodatne 2,3 milijarde evra, potrebnih za lanisranje satelita i njihovo postavljanje u orbitu.
Sistem Galileo bi trebalo da počne s radom 2010. godine, mada se sada čini da će se to ipak desiti tek sredinom 2011. godine.
Sisteme slične GPS-u i Galileu razvijaju Kina, Rusija i Indija. Kineski sistem Beidou i ruski sistem GLONASS koristiće se prvenstveno u vojne svrhe. ĐPREDSTAVNICI te dve zemlje su izjavili da će se njihovi sistemi, kada se 2010. godine nađu u upotrebi, koristiti i u komercijalne svrhe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari