Vilijam Bianko je astronom-amater, ali on ne koristi teleskop u potrazi za neotkrivenim planetama, već se uloguje na svoj kompjuter. On je samo jedan od sve većeg broja članova internet zajednice koji se bore sa gomilama podataka koje su sakupili profesionalni naučnici u potrazi za drugim svetovima.

Vilijam Bianko je astronom-amater, ali on ne koristi teleskop u potrazi za neotkrivenim planetama, već se uloguje na svoj kompjuter. On je samo jedan od sve većeg broja članova internet zajednice koji se bore sa gomilama podataka koje su sakupili profesionalni naučnici u potrazi za drugim svetovima. Naime, nikada ranije amateri nisu imali pristupa tolikim podacima koje su ranije imali samo naučnici sa teleskopima, a opet profesionalci sve više računaju na pomoć amatera koji na svojim kompjuterima prolaze kroz slike i podatke kako bi svi došli zajedno do nekog velikog otkrića.
„Sada smo u zlatnom dobu astronomije“, zaključuje Bijanko koji je profesor političkih nauka na univerzitetu Indijana i koji je, zahvaljujući tehnologiji, postao istraživački asistent.
Virtualna astronomija je svoj veliki bum doživela od kraja 90-tih godina. Jedan od najranijih projekata je bio SETI(at)home u kojem je ponuđen softver zahvaljujući kojem je stvoren jedan virtuelan superkompjuter putem neta kako bi se tražili vanzemaljski signali. SETI je radio u pozadini kao skrinsejver i nije zahtevao nikakvo uplitanje vlasnika kompjutera, noviji softveri zahtevaju veću asistenciju ljudi. Bijanko je tako deo internet projekta Systemic koji okuplja 750 amatera lovaca na planete. Astronomi su već otkrili više od 200 planeta van našeg Sunčevog sistema koristeći tradicionalne metoda, ali je sigurno da postoji daleko više planeta.
Učesnici ovog projekta daunlouduju softver koji će im pomoći da obrade podatke merenja malih gravitacionih kolebanja zvezda oko kojih se očekuje postojanje planeta. Amateri dobijaju pohvale za dobro odrađen posao. Jedan od tih je i analiza digitalnih slika svemira na kojima se traže ostaci zvezdane prašine za koju se veruje da je ostatak eksplozije zvezde.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari