Bluetooth Specijalna Interesna Grupa (SIG) objavila je specifikacije novog standarda za povezivanje elektronskih uređaja Bluetooth 2.1. S korisničke tačke gledano, najveća poboljšanja su na području upotrebljivosti. Povezivanje između dva uređaja koja koriste 2.1 ili noviji standard biće mnogo jednostavnije nego što je to bilo do sada.

Bluetooth Specijalna Interesna Grupa (SIG) objavila je specifikacije novog standarda za povezivanje elektronskih uređaja Bluetooth 2.1. S korisničke tačke gledano, najveća poboljšanja su na području upotrebljivosti. Povezivanje između dva uređaja koja koriste 2.1 ili noviji standard biće mnogo jednostavnije nego što je to bilo do sada. Na primer, da biste se uparili sa novim mobilnim telefonom, od vašeg telefona tražiće se samo tri jednostavna koraka:
1. Uključiti telefon,
2. Izabrati opciju „dodaj telefon“ ili neku sličnu,
3. Sačekati telefon da potvrdi da je telefon povezan.
I to je sve! Prošli su dani kada se čekalo da se „pronađe uređaj“. Traženje se vrši u pozadini, i izvršava se za kraće vreme nego što su to radile prethodne verzije Bluetootha. U većini slučajeva neće biti potrebno da korisnik unosi PIN kod. PIN kod, koji se sada zove „passkey“, koji će biti potreban jedino u retkim situacijama kada to proizvođač uređaja bude tražio. To ne znači da će povezivanje biti manje sigurno na 2.1 uređajima. Naprotiv, uređaji će sada sami generisati sigurnosni šesnaestokarakterni alfanumerički PIN kod koji će stvoriti koristeći javni ključ koji koristi „Elliptic Curve Diffie-Hellman“ (ECDH) protokol. ECDH se može koristiti da bi se sa sigurnošću prenela šifra putem javne, odnosno otvorene i nezaštićene mreže, da bi se ta dva uređaja mogla povezati i u budućnosti uz pomoć te iste šifre.
Bluetooth SIG se udružio sa NFC forumom. NFC (Near Field Communication) je razvila RFID tehnologiju, koja koristi interaktivno elektromagnetno radio-polje umesto direktnih radiotalasa koje koristi bluetooth. Kada su dva uređaja opremljena sa 2.1 bluetooth tehnologijom, a time i NFC-om, dovoljno je da budu na razdaljini od desetak centimetara da bi razmenjivali podatke. NFC preuzima početak povezivanja, tako da korisnici ne treba ni da traže odgovarajući meni za povezivanje u telefonu.
Ovaj sistem se pokazao još boljim u povezivanju različitih uređaja. Na primer, ako korisnik ima fotoaparat, ili telefon sa fotoaparatom koji ima 2.1 bluetooth, sliku može da pošalje na štampač (koji takođe ima 2.1 bluetooth). Sve što je potrebno je da približi uređaj štampaču. Uređaji se međusobno prepoznaju, dogovore oko sigurnosnog ključa, i sami razmenjuju podatke. Nakon toga, printer počinje da štampa sliku. Teško da može biti jednostavnije od ovog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari