Sony Ericsson, NTT DOCOMO, Renesas tehnolodži, Fujitsu, Misthubishi i Sharp su objavili planove o zajedničkom ulaganju u sledeću generaciju platforme za mobilni telefon koji će podržavati HSDPA/WCDMA (3G) i GSM/GPRS/ EDGE (2G). Ovih šest kompanija su se složile oko zajedničkog ulaganja u projekat koji omogućava razvoj platforme sa naprednim funkcijama za 3G mobilne telefone.

Sony Ericsson, NTT DOCOMO, Renesas tehnolodži, Fujitsu, Misthubishi i Sharp su objavili planove o zajedničkom ulaganju u sledeću generaciju platforme za mobilni telefon koji će podržavati HSDPA/WCDMA (3G) i GSM/GPRS/ EDGE (2G). Ovih šest kompanija su se složile oko zajedničkog ulaganja u projekat koji omogućava razvoj platforme sa naprednim funkcijama za 3G mobilne telefone. Nova platforma će biti bazirana na „SH-Mobile G3“ sistemu, koji je zasnovan na LSI čipu (Large-Scale Integration: velika koncetracija tranzistora u jednom čipu č 10.000) na kojem je implementiran procesor koji podržava HSDPA cat.8/WCDMA i GSM/GPRS/EDGE komunikaciju i aplikacioni procesor sa high-end multimedia funkcijama, zajedno sa integrisanim audio, sistemom napajanja i RF modulima.
Platforma će takođe uključivati i zajednički softver za osnovne funkcije uključujući i sofisticirani operativni sistem kao što je Symbian, softver koju omogućuje uzajamnu saradnju postojećeg hardvera, softver koji međusobno povezuje različitih aplikacija i softver za komunikaciju.
NTT DOCOMO i Renesas su već razvili „SH-Mobile G1“, prvu generaciju procesora sa LSI čipom sa podrškom za WCDMA i GSM/GPRS. SH-Mobile G1 je sada u masovnoj proizvodnji, a uređaji proizvedeni na toj platformi su se prvi put pojavili u jesen 2006. Druga generacija platforme, SH-Mobile G2 i jezgro softvera koji je integrisan u nju, se trenutno razvija pod okriljem NTT DOCOMO, Renesas, Fujitsu, Mitshubishi Electric i Sharp. Telefoni sa G2 čipom će se na tržištu pojaviti u jesen 2007.
Primenjujući ovu platformu kao osnovni sistem, proizvođači mobilnih telefona, Fujitsu, Mitshubishi Electric, Sharp i Sony Ericsson mogu eliminisati potrebu za razvojem telefona sa sličnim funkcijama. To će značajno smanjiti vreme razvoja i troškove. Ovo udruživanje kompanija oko zajedničke platforme za mobilne telefone će omogućiti visoku funkcionalnost i malu cenu 3G telefona, i drastično smanjiti vreme razvoja. Da podsetimo da je u Japanu 3G stigao 2001. (kod nas krajem prošle, 2006. godine), a da se 4G očekuje 2010. godine. Danas je u Japanu normalno da u prodavnici može da se kupi mobilni telefon koji može da se koristi umesto Garmin uređaja i umesto portabl televizora.
Inače, Tokio – NTT DOCOMO je prošlog meseca objavio uspešan prenos podataka od približno 5Gbps realne brzine preuzimanja podataka, koristeći frekvenciju od 100MHZ ka mobilnoj stanici (3G radi na 5MHZ), koja se kretala brzinom od 10km/h. Ovaj eksperiment mreže četvrte generacije je rađen u Jokosuki, krajem decembra 2006.
Nakon postizanja maksimalne brzine prenosa podataka od 2.5GBPS, decembra 2005, DOCOMO je udvostručio brzinu u skorašnjem testu, jednostavnim povećanjem broja MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) antena koje prenose i primaju podatke, sa 6 na 12, i koristeći odgovarajuću tehnologiju obrade podataka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari