Nokia 95: Nokia je sa telefonom N95 pokazala da joj nisu ponestali kečevi iz rukava. Iako je pakovanje u kojem N95 stiže prilično skromno, to nikako ne umanjuje sjaj ovog telefona. U kutiji smo našli telefon, bateriju, uputstvo na engleskom, punjač koji nije za naše tržište, kabl za povezivanje sa multimedijom i kabl za povezivanje s kompjuterom.

Nokia 95: Nokia je sa telefonom N95 pokazala da joj nisu ponestali kečevi iz rukava. Iako je pakovanje u kojem N95 stiže prilično skromno, to nikako ne umanjuje sjaj ovog telefona. U kutiji smo našli telefon, bateriju, uputstvo na engleskom, punjač koji nije za naše tržište, kabl za povezivanje sa multimedijom i kabl za povezivanje s kompjuterom. Kako je ovo test model, to nije neka zamerka. Nokia je najzad odustala od svojih starih konektora i okrenula sa ka mini USB vezi sa računarom i 3.5 milimetarskom džeku za povezivanje sa multimedijom. Ostao je manji priključak za napajanje.
Neupućenima će se učiniti da je u pitanju N80, jer je sličnog oblika i dimenzija. Iskusnim korisnicima neće promaći drugačiji raspored tastera ispod ekrana. Za razliku od dosadašnjih slajder telefona, N95 ima i tastere u gornjem delu telefona, tj. displej se može spustiti dole, te se tada pojavljuju muzički tasteri, a slika prelazi u pejzažni mod. Nezgodno je što u tom modu ostaje sve dok ne otvorite donji deo gde se nalazi numerička tastatura. Tek tada se slika vraća u portret orijentaciju. Gornji deo telefona, tj. deo gde se nalaze ekran i kontrolni dugmići blago se pomera gore-dole. Naravno, samo ako vi to uradite.
Nokia N95

Nokia N95

pleni svojim izgledom, iskreno, mnogo lepo izgleda kada je vidite uživo, lepše nego na slikama. Diskretno odmereni navigacioni tasteri i talasasta numerička tastatura pružaju lagan rad i brzo navikavanje. Pozadinsko osvetljenje tastature je plavo, a kod kontrolnih tastera belo. Kada uključite telefon, odmah dobijete konfiguracione poruke za automatsku instalaciju MMS-a i WAP-a, što je više nego korisno i pohvalno. Displej telefona je 40 x 53 mm, tj. dijagonale 66 mm. Rezolucija je zadovoljavajućih 240 x 320 tačaka, ekran je stvarno veliki i sve je lako čitljivo, i N95 je trenutno kruna Nokijine ponude.
Signal je uvek na maksimumu, i ni u jednom momentu nema problema sa prijemom.

Sony W50

Ako tome dodamo i četvorofrekventni opseg (850, 900, 1800 i 1900 MHZ) plus 3G podrška, nema kutka na Zemlji gde neće biti signala.
Operativni sistem Nokije N95 je Simbijan treće generacije. Dodat je i softverski paket Feature Pack 1 koji je pun inovacija i uporediv sa Service Pack-om kreiranim za Windows XP. Kada se uključi aktivni stand by, na ekranu se, pored tačnog vremena (analognog ili digitalnog sata), imena operatera i datuma može videti i šest prečica ka najčešće korišćenim programima, tj. funkcijama, koje su podložne izmenama. Ispod tih šest ikonica se nalazi spisak dnevnih obaveza i trenutno aktivni programi, npr. koje je ime pesme koja se trenutno sluša i koliko je prošlo od početka pesme. Ako se stand by isključi ostaju samo sistemske poruke na vrhu ekrana, zajedno sa indikatorima dodatnih sistemskih podešavanja. Tada se navigacioni tasteri koriste kao prečice koje korisnik sam može da izabere.
Glavni meni može biti prikazan u tabelarnom obliku, ili kao lista. Sve funkcije i programi u meniju mogu se pomerati kako u okviru foldera gde se nalaze tako i u druge foldere. Kretanje kroz meni je vrlo lako. Prikaz ikona, kada se otvori numerička tastatura je u portretnom modu, a kada se otvori multimedijalna tastatura u pejzažnom. Prebacivanje iz jednog u drugi mod traje par sekundi. Svaki put kada menjate tastaturu čekaćete nekoliko sekundi da se ekran rotira. Osim ovog zastoja u radu, telefon je dosta brz. Osim ako ga ne uposlite sa nekoliko paralelnih poslova. Tada će rad opet teći sporije.
Telefoniranje je moguće ostvariti na tri načina: putem GSM mreže, putem interneta i 3G mreže, kada je moguć i video poziv. Mikrofon i slušalice u Nokiji N95 su standardno dobri, i razgovor teče bez problema. Melodije na telefonu se čuju veoma dobro. Podržani su svi poznatiji muzički formati. Melodiju je moguće doraditi u aplikaciji „3D tonovi“, gde uz pomoć nekoliko efekata zvuk dobija treću dimenziju. Da napomenemo i to da N95 ima dva veoma glasna zvučnika koji daju jasan i glasan zvuk. Ako vam se desi da ipak ne čujete dolazeći poziv ili primljenu poruku, na ekranu ćete jedva videti sitnim slovima napisan izveštaj o propuštenom pozivu ili poruci. N95 nudi izbor dostupnosti po unapred definisanim grupama. Na primer: dostupni ste „familiji“, a niste „komšijama“.
Poslovni korisnici neće imati nikakvih primedbi, jer telefon ima e-mail klijent, standardno dobar organajzer, program za pregled tekstualnih, tabelarnih i PDF fajlova. Pretraživanje interneta preko 3G mreže je veoma komforno. Protok podataka je brz čak i putem EDGE protokola.
Kamera na N95 ima pet megapiksela, što je najviše do sada viđeno na Nokijinim telefonima. Po specifikacijama na papiru, Carl Zeiss optika, automatski zum i detaljno konfigurabilno podešavanje pre fotografisanja, aparat dosta obećava. Praktična iskustva obično smanje oduševljenje. Glavna kamera je na poleđini aparata. Sočivo je zaštićeno mehaničkim preklopom koji se lako otvara „polugom“ sa strane. Kada se otvori poklopac, automatski se pokreće mod za fotografisanje. Ako ne želite ništa dodatno da podešavate, uz pomoć spoljnog tastera sa desne strane telefona, možete odmah da fotografišete. Fotografisanje traje nekoliko sekundi i zaista ume da smeta koliko dugo traje, ali je krajnji rezultat zapanjujući. Fotoaparat telefona do sada nije pravio ovako dobre fotografije. Za noćni mod, postoji blic, koji je efikasan na rastojanju do dva metra. U zatvorenim prostorijama u polumraku pravi odlične fotografije. N95 pravi i video, TV, odnosno VGA rezolucije, 30 slika po sekundi. Snimanje videa traži dosta slobodne memorije, jer za minut treba izdvojiti oko 20 MB. Veličina video snimka zavisi samo od raspoložive memorije. Fotografije koje se prave sa N95 su odlične, ako se uzme u obzir da je u pitanju mobilni telefon. Primetili smo da fotografije koje se naprave u najvećoj rezoluciji sa N95 zauzimaju samo 400 do 800 KB, dok one napravljene digitalnim fotoaparatima traže 1.6 do 2.7 MB prostora.
Da je Nokia N95 posebno dizajnirana za pružanje zabave može se zaključiti iz dve stvari: ima tastere koji služe samo za kontrolu audio sadržaja i prisutan je džek od 3.5 mm. Specijalizovani tasteri su u funkciji čak i kada plejer radi u pozadini. Plejer pušta muziku gde god da se nalazila. Sortira pesme po albumima, izvođačima, žanrovima ili kompozitorima.
Pored zadivljujuće kamere, N95 se reklamira kao telefon sa GPS-om. Proizvođač je u reklami dosta obećao, ali je u praksi malo dugačije. Jeste da postoji mapa sveta, ali ona nije potpuno tačna. Zatekli smo aerodrom i železničku stanicu u Herceg Novom. Postoji detaljna mapa Beograda sa imenima ulica, opština, naselja; jasno izdvojen auto-put, železnička pruga, ali ne postoji pretraga po ulicama. Program može čak da proračuna putanju od tačke A do tačke B, bilo da idete peške ili kolima i da prikaže na mapi jasno označene ulice kojima se ide. Ako imate saputnika, dobili ste potpunu navigaciju. Ali ako hoćete da vam N95 putem glasa daje upute gde i kad da skrenete, moraćete da platite. Ponuđena je nedeljna, mesečna, godišnja i trogodišnja pretplata. Mapa Srbije, nažalost, ne može da se kupi.
Nakon svega, ostaje da zaključimo da je Nokia N95 najsvestraniji telefon koji postoji u ponudi. Pre nekoliko godina, kada su počeli da se proizvode telefoni sa ekranom u boji, ljudi su mislili „šta će nam to?!“. Vreme je pokazalo da je čovek kvarljiva roba i da se na bolje i komotnije lako navikne i da stalno traži još. N95 pored telefoniranja nudi mnoštvo kvalitetnih aplikacija koje samo čekaju da budu istražene. Iako je trenutno najskuplji telefon na tržištu (ako ne računamo neke specijalne/zlatne/dijamantske edicije), potražnja za njim je tolika da su nestašice konstantne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari