Tri dana uoči mirovnih pregovora između Izraela i Palestinaca koji treba da budu održani u Jerusalimu izraelska vlada je odobrila izgradnju gotovo 1.200 novih stanova u jevrejskim naseljima na okupiranoj palestinskoj teritoriji. Kako se navodi, ministar građevinarstva Uri Ariel je rekao da će stanovi biti izgrađeni na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu da bi se zadovoljile potrebe izraelskih državljana. Izgradnja izraelskih naselja na palestinskoj teritoriji jedna je od glavnih jabuka razdora između Izraelaca i Palestinaca, zbog koje su propali i poslednji mirovni pregovori u septembru 2010.

Ariel je izjavio da će u istočnom Jerusalimu biti izgrađeno 793 stanova i 394 na Zapadnoj obali. Ministarstvo zaduženo za stambene nekretnine je saopštilo da će izgradnja stanova početi za godinu ili dve. „Nijedna zemlja na svetu ne dobija naređenja od drugih zemalja o tome gde može, a gde ne može da gradi. Nastavićemo da razvijamo tržište nekretnina i nastavićemo da gradimo po celoj zemlji“, rekao je Ariel.

Palestinski predsednik Mahmud Abas prethodno nije pristajao da se obnove pregovori ukoliko Izraelci ne obustave izgradnju naselja, ali je svoj stav ublažio nakon posredovanja državnog sekretara SAD Džona Kerija. Izraelska naselja na Zapadnoj obali i istočnom Jerusalimu su nelegalna prema međunarodnom pravu, mada Izrael to negira. Članica Komiteta Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) Hana Ašravi osudila je odluku izraelske vlade. „Verujemo da Izrael namerno šalje poruku SAD i ostatku sveta da bez obzira na bilo koji pokušaj da se obnove pregovori, on će nastaviti da krade zemlju, gradi naselja i uništava rešenje o postojanju dve države. To je veoma opasna politika i ako se ne zauzda, sigurno će dovesti do većeg konflikta i uništenja svih šansi za mir“, rekla je Ašravi, preneo je Bi-Bi-Si.

Da bi doveo Palestince za pregovarački sto, Izrael je odobrio oslobađanje više od sto palestinskih zatvorenika, a prva grupa treba da bude puštena sutra. Analitičari ocenjuju da je izraelska vlada izdala saopštenje o izgradnji novih stanova da bi odobrovoljila pristalice vlade desnog krila koji se protive oslobađanju palestinskih zatvorenika. Osim toga, naglašavaju oni, tajming takve inicijative mogao bi da ukazuje da su obnovljeni mirovni pregovori, koji još nisu zvanično ni počeli, već pod velom pesimizma. U više od 100 naselja koja su izgrađena od izraelske okupacije Zapadne obale i istočnog Jerusalima 1967. živi više od pola miliona Jevreja. Palestinci žele da na ovim područjima, kao i u Pojasu Gaze izgrade sopstvenu državu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari