Poljska ne namerava da ublažava niti ubrzava pregovore sa Sjedinjenim Državama o raketnoj bazi zbog toga što su SAD i Češka postigli dogovor o radarskoj bazi američkog antiraketnog štita, a od stava NATO-a važnije joj je da Vašington razveje bojazni Moskve.
– Politička neutralizacija emocija, pre svega ruskih, kakvu sam tražio od predsednika Džordža Buša bila bi bitan element koji bi umanjio naše bojazni od posledica instalacije baze kod nas.
Poljska ne namerava da ublažava niti ubrzava pregovore sa Sjedinjenim Državama o raketnoj bazi zbog toga što su SAD i Češka postigli dogovor o radarskoj bazi američkog antiraketnog štita, a od stava NATO-a važnije joj je da Vašington razveje bojazni Moskve.
– Politička neutralizacija emocija, pre svega ruskih, kakvu sam tražio od predsednika Džordža Buša bila bi bitan element koji bi umanjio naše bojazni od posledica instalacije baze kod nas. Sa velikim zadovoljstvom prihvatio bih deklaraciju o dogovoru SAD i Rusije da razmeštanje baze štita u Poljskoj i Češkoj ne izaziva više uzavrele emocije, niti osećanje ugroženosti kod Rusije, kazao je novinarima poljski premijer Donald Tusk.
Dogovor o radarskoj bazi štita u Češkoj koji su obznanili na samitu NATO-a u Bukureštu češki ministar spoljnih poslova Karel Švarcenberg i šefica Stejt departmenta Kondoliza Rajs zvaničnu Varšavu nije iznenadio, niti će to promeniti stav Poljske u pregovorima s Vašingtonom.
– Česi idu drugačijim tempom, imaju manja očekivanja, otud različiti termini, kazao je za Žečpospolitu glavni poljski pregovarač Vitold Vaščikovski.
Vlada češkog premijera Miroslava Topolaneka koja će sporazum o bazi potpisati sa SAD u Pragu početkom maja imaće, međutim, velikih problema da ga progura kroz parlament. Izjavu premijera Topolaneka sa samita NATO-a u Bukureštu da je alijansa pristala da američki štit bude deo zajedničke protivraketne odbrane NATO-a demantovao je odmah za češke medije slovački predsednik Ivan Gašparovič, a ona nije zadovoljila ni češke protivnike radara, opozicionu levicu, ali ni partnera u vladi – Stranku zelenih.
– To što je usvojeno jeste neko veoma maglovito ukazivanje na nekakvu budućnost, kazao je potpredsednik donjeg doma parlamenta Lubomir Zaoralek, a šef Spoljnopolitičkog odbora Jan Hamaček naveo je da ta politička deklaracija bez jasnih obaveza ne može da se tumači kao podrška NATO štitu.
Potpredsednica Stranke zelenih Dana Kuhtova upozorila je za jučerašnje Pravo da deklaracija o podršci američkom antiraketnom štitu na samitu NATO nije ispunila glavni zahtev bez koga zeleni za radar neće dići ruku.
– Tražimo da radar bude integralni deo NATO-a i da njime komanduje osbolje NATO-a. Garancija da će tako biti za sada nema“, kazala je Kuhtova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.