Zastava oružje ove godine će američkom partneru isporučiti proizvode u vrednosti od 16,5 miliona dolara, a prvi ovogodišnji kontingent Zastavinog lovačkog, sportskog i oružja za ličnu odbranu put Amerike, najverovatnije će, saznaje naš list, krenuti sledećeg meseca. Do tada bi Američki biro za alkohol, duvan i vatreno oružje trebalo da odobri taj poslovni aranžman, odnosno da izda uvozni sertifikat kompaniji iz SAD koja uvozi Zastavina oružja, nakon čega će nadležna ministarstva Vlade Srbije (odbrane, spoljnih i unutrašnjih poslova i ekonomije) da izdaju potrebne dozvole za izvoz proizvoda Zastave oružja.
Ovde se sa izvesnošću očekuje da će sve administrativne formalnosti uskoro biti regulisane, te da će Zastava u martu kupcima u Americi isporučiti prvi kontingent vojne poluatomatske puške (čuvene papovke), prerađene u lovački karabin, kao i nove malokalibarske puške, projektovane za američko tržište i određeni broj pištolja.
Zastava oružje će ove godine lovačke karabiner, malokalibarske puške i pištolje u Americi da prodaje posredstvom tamošnje kompanije CENTRURY ARMS, sa kojom je kragujevačka fabrika i ranije sarađivala, i koja slovi za jednog od najvećih distributera oružja u SAD. Radi se o kompaniji koja uglavnom uvozi prerađeno oružje sa vojnih stokova, ali prodaje i novoproizvedene karabine, malokalibarske puške i pištolje.
Zastava oružje je, krajem prošle godine, počela realizaciju ugovora o trogodišnjem izvozu tehnologije za proizvodnju pešadijskog naoružanja u Azerbejdžan, u vrednosti od 26 miliona evra.
Kragujevački oružari očekuju i da tokom godine počne izvoz vojnog naoružanja iz zaliha Zastave oružja na Bliski istok, koje se procenjuju na oko 12 miliona dolara.
Nula višak
Ministar odbrane Dragan Šutanovac preksinoć je obradovao mnoge Kragujevčane tvrdnjom da će Zastava oružje u ovoj godini imati poslovne ugovore vredne blizu 330 miliona dolara, što ta fabrika nije imala ni u vreme s kraja 70-ih, kada je bila jedna od najrespektabilnijih u Evropi. Dan kasnije je, međutim, u Zastavi oružju ustanovljeno da bi tom iznosu trebalo odbiti jednu nulu, i da su ovogodišnji ugovori „teški“ oko 33 miliona dolara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


