Stoltenberg: Korona virus ukazao na pretnje van vojne sigurnosti 1Jens Stoltenberg Foto: FoNet/AP

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg predstavio je, na onlajn konferenciji, ideju jačanja NATO alijanse u svetu nakon pandemije korona virusa.

Stoltenberg je u Briselu, na konferenciji pod nazivom  „NATO 2030“, govorio o tome kako Alijansa prihvata ovu novu normalnost, prouzrokovanu virusom Covid 19, i priprema se za narednu deceniju i duže.

Stoltenberg je istakao da je ovo prilika da se vidi gde će Alijansa biti za 10 godina i izrazio je  potrebu za jačanjem u sajber prostoru, kao i za kontrolom globalnog naoružanja.

Alijansa mora ostati jaka vojno, ali i politički, naveo je i dodao da „NATO2030“  predstavlja  ono kako sada prihvatamo novu normalnost, prouzrokovanu korona virusom.

„Moramo nastaviti da investiramo u našu vojsku, ali vojna snaga je samo deo odgovora, moramo NATO da koristimo više politički. Sve slabosti moramo izneti na zajednički sto“, istakao je on.

NATO je organizacija kojoj je, smatra on, potreban mnogo veći globali pristup.

„Moramo još više sarađivati sa istomišljenicima, sa Australijom, Japanom i Južnom Korejom, kako bismo izgradili svet  na slobodi i demokratiji, a ne na nasilju“, naglasio je Stoltenberg i dodao da  su upravo“ izazovi sa koji ćemo se sauočavati u narednoj deceniji jesu da se obezbedi sloboda, demokratija i vladivana zakona. To nas čini jakima kao nacije, ali i kao alijansu“.

Na pitanje da li NATO vidi Kinu kao novog neprijatelja, odgovorio je da Kina nije neprijatelj, ali da ona sve više menja odnose snaga u svetu.

„Kina postaje najveća ekonomija u svetu.Oni mnogo ulažu u nove tehnologije. Zato je bitno da Amerika i Evropa rade zajedno. Sve to predstvlja pretnju za NATO i zato mi moramo da budemo još jači i da se razvijamo kako bismo parirali tome“, smatra Stoltenberg.

On je izrazio nadu da će se podići stepen saradnje sa Evropskom unijom (EU) u narednoj deceniji.

„EU ne može da zameni NATO, ali možemo da radimo zajedno i da se dopunjujemo. Mir nije bio normalna stvar u Evropi pre uspostavljanaja Alijanse pre 70 godina, zato je bitno da NATO, kao jaka alijanasa, održava mir i slobodu“, naveo je on.

Korona virus demonstrirao je potrebnu za sigurnošću, koja nije isključivo vojna.

Pored vojnih pretnji, kako je rekao, tu su nevolje kao što je pandemija, sajber pretnje, kao i propaganda i širenje lažnih vesti.

„Činjenice i istina su najbolji način da se pobedi propaganda. A to može jedino uz nezavisno i slobodno novinarstvo. To je najbolji način da ljudi dobiju proverene informacije i cele priče“, smatra Stoltenberg.

On je naglasio i da Rusija nastavlja svoje vojne aktivnosti i koristi snagu protiv svojih komšija.

S druge strane, rekao je da je Rusija njihov komšija i da veruje u dijalog sa njima, kao i da je moguće skopiti dogovore sa njima vezano za mnoge probleme.

„Moskva ne treba da sumnja u spremnost NATO-a da zaštiti svoje saveznike, ali Alijansa će nastaviti da sarađuje sa Rusijom i da radi na kontroli naoružanja“, poručio je Stoltenberg.

Onlajn konferencija je održana u organizaciji US Atlantic Council, NATO PDD i German Marshall Fonda.

„Atlantic Council Front Page“ je nova serija virtuelnih događaja sa vrhunskim novinarima na više digitalnih platformi.

#ACFrontPage koristi sposobnosti Saveta u društvenim medijima, štampi i digitalnom opsegu, kako bi ukazao na najistaknutije svetske lidere i najaktuelnije ideje iz različitih sektora i angažovao novu publiku željnu konstruktivnih rešenja za trenutne globalne izazove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari