Za preventivu građanima najisplativije pamučne maske 1Sarajevo Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Dva najvažnija parametra kada se odlučujemo koju ćemo masku kupiti su koliko ona zaista štiti od virusa kao i koliko košta

  • Građanima u Srbiji na tržištu su dostupne četiri vrste zaštitnih maski
  • Dok druge maske svoj rok broje u satima ili možete da ih stavite samo jednom kada je reč o pamučnim maskama možete da ih nosite mesec dana

– S obzirom da epidemiolozi stalno ističu da ćemo morati da se naviknemo da živimo sa korona virusom, te da iskorenjvanje pogubnih efekata te opake zaraze može da potraje i više godina, osnovna preokupacija građana je na koji način se najbolje zaštiti od te infekcije.

Jedna od najvažnijih, a u Srbiji i obaveznih mera za suzbijanje korona virusa, je nošenje zaštitnih maski, tako da je svako od nas veoma zainteresovan da nabavi dovoljnu količnu te zaštitne opreme. Dva najvažnija parametra kada se odlučujemo koju ćemo masku kupiti su koliko ona zaista štitii od virusa kao i koliko košta. Ovo poslednje je veoma važna stavka jer su maske potrošna roba a kako stvari stoje pred nama su ako ne godine onda sigurno meseci u kojima ćemo još uvek, u određenim situacijama, biti obavezni da nosimo maske kako bi smo sačuvali zdravlje.

Građanima u Srbiji na tržištu su dostupne četiri vrste zaštitnih maski a stiče se utisak da su, bar sa ekonomske tačke gledišta, najisplativije  šivene pamučne maske za višekratnu upotrebu. Kada se uzme u obzir da im ni cena ne odudara od one za koju se mogu nabaviti jeftinije hirurške maske za jednokratnu upotrebu onda je zaključak da ćete uštedeti kupujući baš tu vrstu zaštitne opreme u situaciji kada je njeno nošenje obavezno.

Četiri vrste maski koje se mogu naći u Srbiji su hirurške maske za jednokratnu upotrebu, KN95, 3m i pamučne šivene maske. U populaciji su najzastupljenije hirurške maske plave boje a jedan od razloga je i taj što je u aprilu, u toku prvog pika prvog talasa korona virusa u Srbiji, počela njihova masovna proizvodnja u pogonima u Rumi. Ove maske se mogu naći u svim apotekama a cena im varira u zavisnosti od dobavljača. Uglavnom za njih je potrebno izdvojiti između 40 do 75 dinara. Osnovni problem kada je reč o ovim maskama što su bukvalno predviđene za svega jednu upotrebu. Čim se skinu nije više preporučljivo vraćati ih na lice. To znači da bi ljudi u toku dana trebalo da promene nekoliko ovakvih maski ako za tim imaju potrebu zbog odlaska u otvorene ili zatvorene prostore u kojima su maske obavezne.

Maske KN95, bele boje specifične su zbog svog  izgleda, imaju nešto duži rok trajanja i mogu da se nose bez menjanja maksimalno šest sati. Međutim, njihova cena je veća nego ona koju treba izdvojiti za hirurške maske. Tako se zaštitna maska KN95 može kupiti po ceni od 290 dinara.

Maske koje se mogu koristiti čak 60 sati su 3m maske koje se koriste uglavnom za zaštitu od aerozgađenja ali svakako imaju veoma značajnu ulogu u aktuelnoj pandemiji korona virusa. One su pak još skuplje nego KN95 maski. U zavisnosti od modela one se mogu pazariti po ceni od 470 do 1.317 dinara po komadu.

Među građanima su sve zastupljenije pamučne šivene maske a razlog je taj što im je cena pristupačna a mogu da se koriste za višekratnu upotrebu. Jedna od domaćih firmi koja šije takve maske je Dianna Fashion u vlasništvu Aleksandra Kosovca.

– Maske koje proizvodimo su izrađene od pamuka, znači od prirodnog materijala. Nema bilo kakvih sintetičkih niti plastičnih materijala u njihovoj strukturi. Reč je o maskama za višekratnu upotrebu. Mogu da se operu i ponovo nose. Dok druge maske svoj rok broje u satima ili možete da ih stavite samo jednom kada je reč o pamučnim maskama koje proizvodimo možete da ih nosite mesec dana. Kada se uzme u obzir i pristupačna cena u iznosu od 59 dinara jasna je argumentacija zašto je baš njih isplativo koristiti u situaciji u kojoj se nalazimo – kaže za Demostat Aleksandar Kosovac. Prema njegovim rečima Dianna Fashion ima svoja prodajna mesta na kojima se mogu kupiti a maske se mogu i naručiti kontaktiranjem te firme elektronskim putem.

Na pitanje da prokomentariše zbog čega se neke druge pamučne maske za višekratnu upotrebu prodaju znatno skuplje i dostižu cenu i do 150 dinara, Kosovac poručuje da to nije njihova tržišna cena.

– Postoje razni preprodavci kojima je očito cilj da zarade u ovoj situaciji i zato su cene kod njih tako visoke. To nisu realne cene šivenih pamučnih maski. Nas u Dianna Fashion ne interesuje profiterstvo. Naš cilj je da građanima ponudimo ono što im je danas potrebno i da u tom poslu budemo odgovorni. Poklonili smo više od 5.000 maski staračkim domovima, socijalnim i drugim državnim institucijama – navodi naš sagovornik.

Ono što je interesantno, kada je reč o pamučnim maskama za višekratnu upotrebu je da su one postale neka vrsta zaštitnog znaka svetskih državnika. Po njima su, naime, prepoznatljivi postali američki predsednik Donald Tramp i nemačka kancelarka Angela Merkel koji njihovim nošenjem, između ostalog, šalju poruku građanima svojih zemalja da treba kupovati domaće proizvode.

Građani Srbije su pak prilično nezadovoljni što su cene maski, i pored toga što je Vlada propisala ograničenje koliko maksimalno mogu da koštaju, ipak poskupele u odnosu na period pre nego što je epidemija korona virusa u našoj zemlji započela 6.marta.

Inače, poređenja radi, cena zaštitne maske za jednokratnu upotrebu u Hrvatskoj je tri kune. U Crnoj Gori pamučna zaštitna maska za višekratnu upotrebu košta jedan evro. U Bosni i Hercegovini platnena maska košta 1,9 konvertibilnih marki dok je za masku za jednokratnu upotrebu potrebno izdvojiti 1,3 konvertibilne marke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari