"Nisam mogla da spavam zbog toga": Premijerka se izvinila zbog greške na sajtu Vlade u kojoj je Kosovo nazvano "Republikom Kosovo" 1Foto: FoNet/ Marko Dragoslavić

Posle sednice Skupštine Srbije na kojoj se govorilo o Kosovu i Metohiji, večeras u Beograd, posle posete Prištini, dolazi specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak. Reč je o dodatnom vidu pritiska, kaže premijerka Ana Brnabić, ističući da je očigledno da se diplomatske aktivnosti ubrzavaju i da se pojačava pritisak na Beograd, prenosi RTS

Po pitanju KiM neophodno nacionalno jedinstvo, rekla je Brnabić. Izvinila se zbog greške na sajtu Vlade gde je, u prevodu na engleski jezik pisalo „Republika Kosovo“. Bila je gruba, neoprostiva greška prevodioca, kaže premijerka.

Premijerka Srbije Ana Brnabić ističe da je očigledno da se diplomatske aktivnosti po pitanju Kosova i Metohije ubrzavaju i da se pojačava pritisak.

„Što nije ni čudno kada pogledate u kakvom je stanju svet, rat u Ukrajini, rat na istoku Evrope – najveći deo Evrope je posredno u ratu, u tome učestvuju i SAD. Sada su velike tenzije između SAD i Kine. Nikom ne odgovara bilo kakav drugi, sledeći novi potencijalni sukob i nestabilnost, i žele da bilo kakva potencijalna žarišta ugase“, kaže premijerka.

Cilj je, kaže, da se stavi tačka na te konflikte, ali i da se sa dnevnog reda skinu primeri presedana kao što je KiM.

„KiM svakako jeste presedan, zato što je to oduzeto Srbiji suprotno međunarodnom pravu“, rekla je Brnabić.

Ističe da je, bez saglasnosti Saveta bezbednosti, nad nama učinjena agresija bez da smo mi nekog napali.

„Oduzeli su nam deo teritorije, makar one zemlje koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost KiM i od tada se mi borimo“, kaže Brnabić i ističe da je KiM krupan presedan.

Naglasila je i svoj, i stav predsednika Aleksandra Vučića, da ni Beogradu ni Srbima na KiM ne odgovara zamrznuti konflikt.

„To je stanje u kojem bilo ko može da ga odmrzne. Dođe neko kao Aljbin Kurti, nije mu u interesu stabilnost, nema nikakve planove za prospretiret, radna mesta i želi da svoj ekonomski neuspeh, nedostatak političke i ekonomske vizije nadomesti time što ima stalnu političku nestabilnost“, kaže premijerka.

To se, naglašava, vidi u poslednje dve godine.

„U poslednja 24 meseca bilo je preko 300 napada na Srbe, vidimo da niko nije odgovarao“, rekla je Brnabić.

Ističe da je u toj situaciji Beograd pokazao političku zrelost i mudrost te da ne odgovara na provokacije i pokušava da održi stabilnost.

„Sve je više napada na KiM i to je jednostavno rešenje u kome pod ovakvim geopolitičkim okolnostima moramo da tražimo neki izlaz“, poručuje premijerka.

Komentarišući dolazak izvestioca EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, Brnabić isiče da to vidi kao dodatni vid pritiska.

„On prvo ide u Prištinu. Mislim da je tamo prva tema ZSO“, navodi Brnabić.

Po tom pitanju je, kako kaže, osnovna poruka Beograda da je ZSO već ispregovarana pre 10 godina.

„Onda se dalje radilo na razradi plana i 2015. potpisan je još jedan sporazum koji jasno govori o tome šta su nadležnosti i ovlašćenja, ko treba da formira, a to je upravljački tim. Tu nema nikakvih nepoznanica. Ono što jeste na dnevnom redu, jeste da se implementira Briselski sporazum. Srbi su to implementirali, sada je na Aljbinu Kuritiju i Prištini da ispune svoje obaveze, bez ikakvih daljih uslovljavanja“, ističe Brnabić.

Kako prenosi Beta, prmijerka je ocenila kao „pokušaj destabilizacije centralne Srbije“ sastanak u Prištini kosovskog premijera Aljbina Kurtija sa predsednikom Stranke demokratske akcije Sandžaka Sujemalnom Ugljaninom i predsednikom Partije demokratskog delovanja Šaipom Kamrbijem.

„To je i jedan od vidova manipulacije sa Zajednicom srpskih opština, traženjem da tako nešto postoji i na teritoriji centralne Srbije. Te dve stvari su potpuno neuporedive“, rekla je Brnabić.

Ona je navela da joj je „u velikoj meri tužno kad čuje neke predstavnike albanske i bošnjačke nacionalne manjine (šta govore), ne radi se tu o celoj albanskoj ni bošnjačkom nacionalnoj manjini, s kojima imamo jako dobru saradnju kao Vlada“.

„Mi naše nacionalne manjine poštujemo. A svakodnevno imate napade na Srbe na Kosovu i Metohiji a da onda neka kaže da oni imaju tamo neka prava“, rekla je Brnabić, naglasivši da Srbi na Kosovu nisu nacionalna manjina jer je to pokrajina Srbije.

Premijerka je potvrdila da se na sajtu Vlade Srbije potkrala greška, gde je u prevodu na engleski jezik u Planu od 10 tačaka o narednim političkim potezima države pisalo „Republika Kosovo“.

„Želim da se izvinim svim našim građanima što se tako gruba greška pojavila na sajtu Vlade Republike Srbije. Mi smo odmah skinuli tu stranicu, bilo je, desila se greška, odgovornost je na internet timu vlade i pres službi. Mi smo proverili o čemu se radi, bila je gruba neoprostiva greška prevodioca“, navela je Brnabić.

„Nisam mogla noćas da spavam, ne znam šta radim, da se ubijem oko toga, ne mogu. Ali mi je žao što se to koristi od dela političke opozicije da se skupljaju neki politički poeni“, rekla je Brnabić.

Dodaje da taj prevodilac, kao magistar engleskog jezika, radi u Vladi Srbije od 2001. godine, te da je greška i njegova, ali i još nekih ljudi koji to, kako kaže, objavljuju na sajtu bez provere.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari