Suočavanje sa Albanijom i njenim turističkim licem raspršilo je predrasude iz vremena komunističkog režima Envera Hodže koje su se vukle sve donedavno. Već posle graničnog prelaza kod Tuza kraj Podgorice i druge rampe Hani Hotit prema Skadru, odnosno južnije iznad Ulcinja, vidi se da je „zemlja orlova“ poprilično uzletela u lepšu budućnost.

Suočavanje sa Albanijom i njenim turističkim licem raspršilo je predrasude iz vremena komunističkog režima Envera Hodže koje su se vukle sve donedavno. Već posle graničnog prelaza kod Tuza kraj Podgorice i druge rampe Hani Hotit prema Skadru, odnosno južnije iznad Ulcinja, vidi se da je „zemlja orlova“ poprilično uzletela u lepšu budućnost. Nove zgrade i prelepe vile, benzinske pumpe svetskih firmi, novoizgrađeni asfaltni putevi ili oni u punom zamahu rekonstrukcije u šire saobraćajnice…
Ispred Skadra je omanja srpska crkva posvećena Sv. Trojici, kao i drugi brojni pravoslavni i katolički hramovi i džamije, nikli širom zemlje za kontrast surovoj ateističkoj vlasti što je bogomolje rušila ili ih pretvarala u sportske dvorane, kasarne, magacine…
Rastajući se od Skadra, grada sa 130.000 stanovnika (od toga oko 20.000 Srba i Crnogoraca), kao i njegove legendarne tvrđave na obližnjem brdu iznad reke Bojane, put nas je vodio na jug preko glavnog grada Tirane, dolinom preko luke Drač na Jadranskom moru, Kavaje, Lušnje, Fiere i najveće luke Valone gde počinju serpentine po planini Čikeš, da bismo u blizini Derlija ugledali plavetnilo Jonskog mora. Opet serpentine nedaleko od Đirokastre, rodnog mesta Envera Hodže, nekada neprikosnovenog vođe komunističke Albanije.
Posle 272 km. prevaljenih od Tirane za sedam sati, ukazuje se turistički biser Albanije Saranda. Svojevremeno ribarsko naselje u ovećem zalivu, preobuklo se u zanosnu lepoticu nalik Monte Karlu, sa luksuznim hotelima, šetalištem kraj mora pod palmama, kafićima i kockarnicama.
Pored šarolikih modernih zdanja i nove pravoslavne grčke crkve, na levoj strani uvale, u tišini, gotovo uz samo more, dominira supermoderan hotel „Butrinti“ – pet svetski verifikovanih zvezdica. Jedini albanski hotel sa toliko zvezdica, takvog je luksuza da zastaje dah od eksterijera i enterijera, specijalnih apartmana, kongresne sale, restorana, bara, picerije, fitnes centra, saune, sa osam vrsta masaže, bazena, sportskih terena, šoping centra… Noćenje sa doručkom po vansezonskoj ceni 75 evra.
Gotovo na dohvat ruke je Krf sa kojeg svakodnevno u nekoliko navrata dolaze skupocenim jahtama ili brodićima Grci, Italijani, Nemci, Francuzi… Gosti sa ostrva, ka kojem su bežali Albanci noću na napumpanim unutrašnjim automobilskim gumama rizkujući život.
Saranda nije samo sunce i more sa belim krupnim peskom na dugačkoj plaži već i značajan kulturno-istorijski centar, sa milenijumskom baštinom u vidu arheološkog nalazišta Butrinti, po kojem je kršten i elitni hotel u ovom mestu sa oko 15.000 stanovnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari