U eksploziji bombe u Bejrutu, poginuo bivši libanski premijer Rafik al Hariri.
2004 – Predsednik Srbije Boris Tadić obišao srpske enklave na Kosovu, a u Prištini je razgovarao sa šefom Unmika Sorenom Jesen-Petersonom. On je prvi srpski predsednik koji je posetio Kosovo od 1999, kada su vlast u toj pokrajini preuzele UN.

U eksploziji bombe u Bejrutu, poginuo bivši libanski premijer Rafik al Hariri.
2004 – Predsednik Srbije Boris Tadić obišao srpske enklave na Kosovu, a u Prištini je razgovarao sa šefom Unmika Sorenom Jesen-Petersonom. On je prvi srpski predsednik koji je posetio Kosovo od 1999, kada su vlast u toj pokrajini preuzele UN.
2003 – Nakon šest godina života prvom kloniranom sisaru ovci Doli ubrizgana smrtonosna injekcija zbog simptoma progresivne bolesti pluća.
2003 – Tribunal u Hagu podigao optužnicu protiv lidera SRS Vojislava Šešelja za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja rata. Šešelj se dobrovoljno predao deset dana kasnije.
2002 – Istraživači američkog univerziteta Teksas A&M izvršili su uspešno kloniranje mačke, od šest različitih rasa mačaka.
2001 – Skupština Srbije ukinula Zakon o javnom informisanju na osnovu kojeg je režim Slobodana Miloševića vršio represiju nad slobodnim i nezavisnim medijima u Srbiji. Od oktobra 1998, kada je Zakon usvojen do septembra 2000. mediji su kažnjeni sa više od 30 miliona dinara, a jednom broju je zabranjen rad.
1998 – Bosanski Srbi Miroslav Tadić i Milan Simić predali se dobrovoljno Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu. To su prve predje haškom tribunalu
1989 – Iranski verski vođa ajatolah Ruholah Homeini fatvom (edikt) naredio smrtnu kaznu engleskom piscu indijskog porekla Salmanu Rušdiju. Njegovo delo Satanski stihovi u Iranu je ocenjeno kao blasfemija islama. Iranska vlada se 1998. javno ogradila od primene smrtne kazne.
1972 – Sovjetski svemirski brod bez ljudske posade Luna 20 lansiran ka Mesecu, odakle je 11 dana kasnije doneo uzorke Mesečevog tla.
1956 – U Moskvi počeo 20. kongres Komunističke partije SSSR, na kojem je šef partije Nikita Hruščov osudio politiku Staljina i otvorio put procesu destaljinizacije Sovjetskog Saveza.
1943 – Sovjetska Crvena armija u Drugom svetskom ratu oslobodila Rostov od Nemaca.
1929 – Al Kaponeovi gangsteri ubili u Čikagu sedmoricu članova rivalske bande Bagsa Morena da bi sprečili krađu krijumčarenog viskija.
1922 – Italijanski inženjer Đulielmo Markoni počeo prvo redovno emitovanje radio programa iz Engleske.
1835 – Na inicijativu dramskog pisca Joakima Vujića, uz novčanu pomoć kneza Miloša Obrenovića, u Kragujevcu je osnovano prvo pozorište u Srbiji Knjaževsko-serbski teatar.
1804 – Na skupštini srpskih starešina u Orašcu kod Aranđelovca doneta odluka o podizanju ustanka protiv Turaka. Za vođu je izabran Karađorđe Petrović.
1779 – Engleski moreplovac i istraživač Džejms Kuk ubijen na Havajima u iznenadnom okršaju sa ostrvljanima. Njegova putovanja i otkrića značajno su doprinela širenju britanskog kolonijalnog carstva.
1468 – Umro nemački štampar Johan Gutenberg, pronalazač tipografije, izuma koji je označio civilizacijski preokret. Usavršio je štamparsku mašinu i osnovao štampariju u rodnom Majncu. Štampao je 1455. Bibliju u više od 100 primeraka, od kojih je četrdesetak sačuvano.
869 – Umro slovenski prosvetitelj poznat po monaškom imenu Kirilo, Grk iz Soluna rođen kao Konstantin. S bratom Metodijem osnivač je slovenske pismenosti i književnosti, a smatra se da je Kirilo tvorac oble glagoljice. Braća su na slovenski jezik prevela veliki broj biblijskih tekstova i crkvenih rukopisa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari