Kod pacijenata kod kojih je došlo do oboljenja jetre, prvenstveno s hroničnim tokom uz konvencionalno lečenje, dijetoterapija ima jednu od ključnih uloga.

Dijeta za jetru ne znači samo nadoknadu kalorija i prehrambenih sastojaka, većona bitno utiče na tok bolesti. Naime, adekvatni dijetalni režim, koji uključuje određeni broj kalorija i pravilan odnos osnovnih hranjivih sastojaka, s posebnim naglaskom na sadržaj proteina, proizlazi iz razumevanja poremećaja metaboličkih procesa u jetri.

Dijetalni režim nije jedinstven za sve bolesti jetre. Osnovna je razlika u količini proteina i kalorijskoj vrednosti koju sadrži. Međutim, za sve jetrene bolesti vrede sledeće preporuke:

1. Najviše kalorija trebalo bi da potiču iz ugljenih hidrata kojima su bogate žitarice, voće, povrće i med. Preporučeni izvor belančevina su: nemasno meso, posni sveži sir, obrano mleko, riba. Količinu masti potrebno je maksimalno redukovati (40-60 grama dnevno), a najbolje je koristiti biljne masnoće (maslinovo ulje).

2. Povrće i voće se može jesti sirovo ili kuvano. Salata se priprema s par kapi maslinovog ulja i limunovim sokom.

3. Hranu solite umereno, a u slučaju pojave edema i nagomilavanja tečnosti u trbušnoj šupljini (ascites) sprovodi se neslana dijeta.

4. Nije preporučljivo pripremanje jela sa zaprškom, jela s roštilja, prženje i prelivanje jela grejanom, kuvanom ili prženom masnoćom.

5. Hranu bi trebalo uzimati u češćim, manjim obrocima.

6. Pušenje se ne preporučuje.

7. Alkohol je strogo zabranjen.

8. Ako se pojave proliv i grčevi (bolovi), držati se uputstva za akutnu upalu jetre.

Ishrana kod akutne upale jetre

Najčešći uzroci akutne upale jetre su, kao što je većrečeno, virusi hepatitisa A, B i C, akutni alkoholni hepatitis, neki lekovi i toksini. Svim navedenim uzrocima zajedničko je oštećenje i nekroza hepatocita manjeg ili većeg intenziteta. U početnoj fazi akutne bolesti glavni simptomi su najčešće inapetenca (odsutnost apetita), povišenje telesne temperature, muka i bol ispod desnog rebarnog luka, mučnina i povraćanje.

Po pravilu, ovakvim bolesnicima koji ne povraćaju, barem ne intenzivno, daje se stroga dijeta, a nakon smirivanja simptoma sprovodi se zaštitna dijeta. Pothranjenim bolesnicima treba osigurati potrebne količine posebno esencijalnih nutrijenata. Totalna parenteralna ishrana je izbor za teške oblike akutne jetrene bolesti praćene intenzivnim povraćanjima.

Čajna dijeta sprovodi se u početku akutne upale kada oboleli nema apetit i ne može konzumirati hranu. Nastojte da pijete čaj (kamilica, metvica, matičnjak, šipak, komorač) zaslađen šećerom ili medom. Ako vam odgovara, pokušajte konzumirati: kompot od jabuke, supu od povrća s ukuvanim pirinčem, grizom ili testom.

Stroga dijeta za prelazno razdoblje sastoji se od jela i pića koja ne opterećuju probavu i jetru. Osim čajne dijete možete, pogotovo ako vam se vraća apetit, uzimati: jogurt, posni sveži sir, griz ili sutlijaš, sluzave supe, supe uz dodatak pirinča, zobenih pahuljica i ječma.

Zaštitna dijeta primenjuje se nakon stroge, prelazne prehrane, ako se osećate dobro i vratio vam se apetit. Tada nastojte da se držite uputstva za dijetoterapiju kod hronične upale, ciroze jetre i hepatitisa.

Osveženje u soku od narandže

Bogatstvo vitamina C pomorandžu izdvaja kao idealno voće za decu, mlade, a posebno za starije osobe. Osim što jača imunitet, naranča podstiče bolji rad jetre i ubrzava razgradnju masti kod masne jetre. Pomorandže su izvrsne u salati s cikorijom ili celerom, kao i uz jabuke.

Gazirana pića nikako

Gazirana pića i kola-napici sadrže šećer, kofein, konzervanse i antioksidanse poput benzojeve, limunske i ortofosforne kiseline koje, zbog lošeg uticaja na zdravlje, treba ograničiti kada god je to moguće. Fosforna, limunska i karbonatna kiselina u gaziranim sokovima oštećuju zubnu caklinu, smanjuju gustoću kostiju – što dovodi do osteoporoze, a ono što je najvažnije – dovode do degenerativnih promena na jetri.

Više o ovoj temi…

* Japanski naučnici dizajnirali su veštačke molekule koji su se u eksperimentima sprovedenim na životinjama pokazali delotvornim oružjem protiv ciroze jetre.

* Nova studija pokazuje da ishrana koja obiluje mastima i fruktozom poreklom iz skrobnog sirupa može uzrokovati ozbiljna oštećenja jetre kod osoba koje žive sedilačkim načinom života.

* Učestalo uživanje u ’fast food-u’ kao i besposličarenje ne čine dobro jetri, kao ni obimu struka, ukazuje nova švedska studija.

* Ženama koje imaju kraće noge prete veći izgledi za razvoj bolesti jetre, sugerišu rezultati studije sprovedene na Bristol University.

* Američki naučnici su identifikovali mehanizam u jetri koji dovodi do sporijeg sagorevanja masti i povećanja izgleda za debljinu.

* Masna jetra većinom ne uzrokuje tegobe ili uzrokuje samo bol pod desnim rebarnim lukom zbog povećanja jetre. Kod bolesnika sa cirozom jetre dolazi do anoreksije, slabosti, umaranja, ponekad do mučnine i povraćanja.

Ne valja, valja

Hrana koja može pogoršati bolesti jetre: alkohol, konzervirana hrana, masna i pržena jela, hrana s roštilja. Hrana koja može ublažiti bolesti jetre: artičoka, maslačak, peršun, šargarepa, cvekla.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari