Nijedna priča o starom Leskovcu, onom sa požutelih slika, nije tako uzbudljivo zapisana i sačuvana kao u Narodnom muzeju čiji je poseban, izuzetno vredan deo Gradska kuća. Zbog toga je ta ustanova kulture bila i ostala neponovljivi dragocvet, neka vrsta otvorene knjige koja mami čitaoce na večito druženje.


Lane se navršilo šest decenija od prvih dana uzbudljive biografije Narodnog muzeja. Zvanično je otvoren 2. maja 1948. godine i od tada do današnjih dana sačuvao je od zaborava mnoga dokumenta i ljudska svedočenja. Muzeološka aktivnost je pre toga imala svoje dane trajanja u određenim zbirkama i postavkama negovanim za odabrane, znatiželjne goste. Prvu takvu zbirku, zabeležno je u analima Narodnog muzeja, činio je „Prosvetni muzej“, koji se nalazio u čuvenoj „Mitinoj školi“. To je, u stvari, bila postavka predmeta i pomagala koju su formirali leskovački učitelji 1910. godine.

Tek posle Drugog svetskog rata počelo je aktivnije proučavanje prošlosti Leskovca i okoline, a tada je i formiran Odbor za osnivanje Narodnog muzeja. Prvu zbirku budućem muzeju – podseća Slađana Rajković, viši kustos-etnolog Narodnog muzeja – poklanja pasionirani proučavalac leskovačke prošlosti i sakupljačnumizmatičke i arheološke građe Sergije Dimitrijević, jedan od najvećih intelektualaca Leskovca svoga doba.

Posle Drugog svetskog rata otkupljena je kuća Bore Dimitrijevića Piksle i adaptirana pod stručnim nadzorom arhitekte Ivana Zdravkovića. Arheološko-etnološku postavku uradili su dr Milutin Garašanin i etnolog Dobrila Milojević, a za prvog upravnika Narodnog muzeja postavljen je Velimir Ivanović.

Leskovački Narodni muzej 10. maja 1974. godine se seli u novu zgradu u kojoj je tada urađena posebna postavka od praistorije do kraja Drugog svetskog rata. Sada Narodni muzej ima 33.439 eksponata, od kojih je 2.856 deo tzv. stalne postavke, a kuća Bore Dimitrijevića Piksle, poznata kao Gradska kuća, godine 1995. dobija stalnu postavku, delo Slađane Rajković, uglednog kustosa Narodnog muzeja u Leskovcu.

Vlasnik Gradske kuće, koja je sagrađena pre 150 godina, u izrazitom balkanskom stilu bila je porodica Antanasija Dimitrijevića, predsednika prvostepenog suda u Leskovcu, i njegove supruge Dare, učiteljice i sina Bore, poznatog po nadimku Piksla.

Bora DimitrijevićPiksla rođen je u Leskovcu 1915. godine. Tu je završio osnovnu školu i gimnaziju, a u Beogradu je studirao agronomiju. Bio je glumac, reditelj, a kasnije i upravnik pozorišta. Gestapo ga je streljao 27. juna 1942. godine na niškoj tvrđavi.

Poseban deo gradske kuće čini soba dr Žaka Konfina, Leskovčanina jevreskog porekla, koji je živeo i više godina radio u rodnom gradu kao lekar i pisac. Tu se nalazi Konfinov pisaći sto, stolice, pisaća mašina, trosed, stalak za cveće. Na zidovima je njegova, ali i porodična fotografija, a na polici su njegove objavljene knjige. Književna zaostavština dr Konfina sadrži 822 naslova.

Veliku zaslugu za očuvanje Narodnog muzeja i Gradske kuće ima dugogodišnji direktor te ustanove, profesor Hranislav Rakić, koji je direktorovao celog radnog veka i pod njegovim rukovodstvom organizovano je bezbroj izložbi, predavanja i decenijama izlazi „Leskovčaki zbornik“ čiji je urednik bio od osnivanja do pre nekoliko godina, kada je otišao u penziju.

Gradsku kuću posećuju učenici, turisti i brojni znatiželjnici. Jedan od posetilaca je zapisao u spomen knjigu da se posle obilaska Narodnog muzeja, odnosno Gradske kuće, „ustreptalog srca vraća u Beograd“. Zato je Gradska kuća nezaobilazna stanica i mesto za istoričare, pisce, ali i – sanjare.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari