O Somboru se može govoriti sa tačke gledišta urbanizma, kao i o gradu parkova, kulture, ali i o gradu slikarstva.
U arhitektonski izuzetno lepo oblikovanoj zgradi Skupštine opštine nekadašnjeg Županijskog zdanja, u svečanoj sali, nalazi se slika – monument, najveće uljano platno na našim prostorima.

O Somboru se može govoriti sa tačke gledišta urbanizma, kao i o gradu parkova, kulture, ali i o gradu slikarstva.
U arhitektonski izuzetno lepo oblikovanoj zgradi Skupštine opštine nekadašnjeg Županijskog zdanja, u svečanoj sali, nalazi se slika – monument, najveće uljano platno na našim prostorima. Slika predstavlja Bitku kod Sente (vođenu 1697) u kojoj je učestvovalo oko 500 Somboraca, a koja označava pobedu Austrijanaca nad Turcima. Dimenzije slike su sedam puta četiri metra, a sa pozlaćenim ramom obuhvata 40 kvadratnih metara. U sredini slike je pobednik, austrijski vojskovođa Eugen Savojski na belom konju, a ispod njega poraženi turski paša, okružen borcima. Sliku je uradio slikar Franc Ajzenhut povodom hiljadugodišnjice dolaska Mađara u Panonsku niziju (1896). Da bi se slika unela u salu morali su da uklone zidove, tačnije plafon.
U centru grada smeštena je Galerija „Milan Konjović“, posvećena ovom velikom umetniku rođenom u Somboru, koji je ceo svoj dugi život (preko 90 godina) – izuzev nekoliko godina usavršavanja u Parizu, Beču i Pragu – proveo u ovom gradu. U Galeriji se nalazi više od hiljadu Konjovićevih dela, od ukupnog opusa od više od 6.000 radova. U svojim ostvarenjima izrazio je snažan temperament, čiste boje i izražen lični stil. Bio je vezan za svet koji ga okružuje, za ljude iz svoje sredine i pejzaže Vojvodine. Prolazio je kroz razne faze, ali uvek dosledan svom stilu. Galerija je priredila niz samostalnih izložbi van Sombora, u zemlji i inostranstvu, a u samoj Galeriji organizuju se tematske izložbe i hronološke postavke.
U Somboru žive i rade brojni slikari. Od svih njih mogu se izdvojiti rođeni Somborci Stojkov, otac i sin. Otac Sava je najistaknutiji i najtraženiji slikar naive s naših prostora. Sava je slikar ravnice i salaša i izdvaja se poznatim stilom. Pored pejsaža slikao je veoma uspešno i portrete, od kojih se posebno izdvaja više od 20 portreta slavnih Somboraca izloženih u Srpskoj čitaonici, kao stalna postavka. Slike mu se nalaze u muzejima, galerijama i privatnim prostorijama širom sveta, posle mnogobrojnih izložbi u velikom broju gradova.
Sin Dragan diplomirao je slikarstvo u Veneciji. U svojim ostvarenjima pokazuje snažnu i prepoznatljivu individualnost. Njegove slike nisu bučne bojama, to su čiste i jasne forme, koje običnim predmetima, odnosno realnom svetu, daju poetski sadržaj, odraz stvarnosti na tajnovite simbole. U ciklusu njegovih ostvarenja može se istaći njegovo slikarsko praćenje čuvene poeme Somborca Laze Kostića „Santa Maria della Salute“, gde je svakom stihu ove najlepše pesme s naših prostora posvetio po jednu prigodnu sliku.
Ne bi trebalo zaobići ni Galeriju Kulturnog centra Laza Kostić u kojoj izlažu somborski i strani umetnici, mladi i čuveni stvaraoci, između ostalih i Stojkovi, čime se obogaćuje slikarski život ovog grada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari