Do skoro je važilo da je uzimanje vode u većim količinama zdravo za celo telo – sprečava oštećenje bubrega, pomaže gubitak viška kilograma, povećava koncentraciju, osvežava kožu, usporava starenje… Međutim, neki stručnjaci sad upozoravaju da osam čaša vode, odnosno famozna dva litra, na dan nije dobro za zdravlje i da čak može biti štetno.


Prema nekim istraživanjima, naučnici sada ističu da su dosadašnje teze prema kojima je veća količina vode dobra za zdravlje čisti nonsens. Stručnjaci iz Škotske koji su sproveli jedno ispitivanje tvrde da je opasnost od dehidracije samo mit, i da nema dokaza da voda sprečava zdravstvene probleme. Navode da je preporuka da se voda konzumira u većim količinama zasnovana na interesima firmi koje flaširaju vodu.

„Ako pijete vodu onda kada niste žedni, to ne samo da neće povećati vašu koncentraciju već je samo može narušiti. Nadalje, hemikalije koje se koriste za dezinfekciju flaširane vode mogu biti loše za vaše zdravlje“, kažu stručnjaci iz Škotske.

Pijenje prekomerne količine vode, dodaju, može dovesti do nesanice, jer je logično da ljudi koji piju mnogo vode moraju noću češće u toalet, a može doći i do oštećenja bubrega, umesto da spreči njihove probleme – kako se do sada govorilo. Osim ovih komplikacija stručnjaci navode i gubitak soli izazvano prekomernim uzimanjem vode, usled čega je moguće oticanja mozga.

Istraživače iz Škotske podržao je američki profesor Stenli Goldfarb, koji je naveo da je čista zabluda da veća količina vode pomaže pri gubljenju viška kilograma.

Prema pak osnovnim zdravstvenim podacima, bilans vode u organizmu mora da bude uravnotežen, odnosno da se vrši ravnomerno unošenje i izlučivanje vode. Zbog velikog značaja vode i njenog učešća u sastavu organizma, čovek ne može dugo izdržati bez vode. U slučaju da gubitak vode prelazi 15 odsto telesne težine, dolazi do smrti. U slučajevima lišavanja organizma vode, dolazi do velikog osećaja žeđi, suvoće usta, smanjenog lučenja mokraće, gubitka telesne težine i povećanja temperature praćenog halucinacijama.

Dnevne potrebe odraslog čoveka za vodom su oko 2-2.6 litara (pri umerenoj klimi, umerenoj ishrani i lakšem poslu). Potrebne količine vode čovek ne crpi samo iz tečnosti, već i preko hrane (voće, povrće). Smatra se da organizam iz tečnosti obezbeđuje 1.2-1.5 litara vode, iz hrane 0.8-1 litre, a oksidacijom energetskih materijala oko 0.3 litra. Za isto vreme, organizam izgubi preko bubrega 1.4 litar, preko kože 0.5-0.6 litara, preko pluća 0.5 litara i ekskrecijom preko creva 0.1 litar. Bez hrane organizam može da opstane i 50 dana, pod uslovom da pije samo vodu, dok bez vode umire za nekoliko dana.

Za vreme jela, uzimanje vode treba svesti na što manju meru, zbog razblaživanja sokova za varenje i usporavanja varenja. Potrebe za vodom treba podmirivati između obroka. Najprijatnija temperatura vode za piće je između 8-15 Celzijusovih stepeni jer deluje osvežavajuće i smanjuje osećaj žeđi, dok voda čija je temperatura viša od 15 stepeni nema ta svojstva. Voda hladnija od 5 stepeni Celzijusa može poremetiti varenje, izazvati prolive, upalu grla i slično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari