Kako je izgledao večiti derbi bez Crvene Zvezde i Partizana 1Foto: Radenko Topalović

Na današnji dan, pre 100 godina, list „Vreme” je izveštavao o fudbalskoj utakmici između B.S.K i S.K Jugoslavije.

Kako je izgledao večiti derbi bez Crvene Zvezde i Partizana 2Derbi je završen rezultatom 2:2, pisalo je u dnevnom listu Vreme.

B.S.K je bio oslabljen zbog neigranja Miloševića, Porobića i Zdravkovića zato što su im zabranili roditelji.

U prvom poluvremenu bolja je bila ekipa Jugoslavije. Međutim, prvi gol je dao B.S.K u drugom minutu utakmice nakon snažnog šuta sa distance Vasiljevića i nespretne reakcije golmana Jugoslavije Čermanovića koji je ispustio loptu pravo na nogu Mitrovića koji je samo postavio nogu i prosledio je u mrežu. Do kraja poluvremena Jugoslavija je preuzela inicijativu i uspela da izjednači nakon kornera golom Petkovića nakon odlične reakcije u kaznenom prostoru B.S.K-a.

Na startu drugog poluvremena B.S.K kreće furiozno i postiže gol u prvom minutu nakon solo akcije Dramnićanina. Drugačija je slika bila tokom drugog poluvremena u kome je B.S.K bio taj koji je napadao i bio u posedu lopte. Jugoslavija uspeva da izjednači rezultat na samom kraju utakmice preko Dragičevića i tako postavi konačan rezultat.

Sudija je bio g. Vekeš iz Novog Sada koji je nepristrasno vodio utakmicu.

Izveštač „Vremena“ obavestio je građane koje nisu bili na derbiju da je u poluvremenu g. M. Radojlović predao pehar u ime Kraljice Marije koji je ona dodelila za igre Beograd-Bukurešt predsedniku Beogradskog loptačkog podsaveza g. Stojanoviću.

Inače, nakon ovih postava dva najveća beogradska tima u to vreme, stasala je čuvena generacija koja je iznedrila reprezentativce Jugoslavije kao što su Moša, Tirke, Milutinac, Bek, Vampir, Balerina, Jakša… Ova ekipa koja je bila sastavljena samo od igrača iz Srbije (zbog bojkota hrvatskih klubova) je učestvovala na prvom mundijalu u Urugvaju 1930. godine i stigla do polufinala. To je bio najveći rezultat u istoriji srpskog reprezentativnog fudbala koji je opisan u filmu i seriji Dragana Bjelogrlića.