Jedno od najučestalijih hirurških oboljenja modernog čoveka je upaljena žučna kesica sa kamencima. Može da se javi kao hronična upala (povremene tegobe u smislu bolova pod desnim rebarnim lukom praćene nadimanjem i povraćanjem) ili kao akutno stanje, gde je pored intenzivnog bola, prisutna povišena temperatura, povećani leukociti sa progresivnim pogoršanjem opšteg stanja kada je neophodna hitna hirurška intervencija.


Žučna kesa je organ koji se nalazi položen ispod desne strane jetre. Glavna uloga žučne kesice je prikupljanje i koncentrovanje digestivnog soka (žuči) koja se stvara u jetri. Koncentrovana žuč se oslobađa iz žučne kese nakon jela i pomaže varenje. Žuč prolazi kroz žučni put i izlučuje se u tanko crevo. Problemi sa žučnom kesom uobičajeno su udruženi sa prisustvom kalkulusa (kamenaca) u njoj. Ovi kalkulusi mogu da zaustave protok žuči, da oštete endotel žučne kesice i ogole nervne završetke čija je posledica bol. Ukoliko kalkulus iz žučne kesice siđe u žučne puteve to onda predstavlja komplikaciju osnovne bolesti i zove se holedoholitijaza. Može se manifestovati onemogućavanjem protoka žuči kroz zajednički žučni put (holedoh) kada se javlja žutica (žuta prebojenost kože) i/ili onemogućavanje izlučivanja pankreasnih sokova što dovodi do životno ugrožavajućeg oboljenja – akutnog pankreatitisa.

Pacijentima je savetovano da se već nakon prve epizode bolova jave svom lekaru radi ispitivanja gde se, ukoliko se potvrdi da je kamenje u žučnoj kesi razlog tegobama, zakazuje elektivna operacija kod hirurga. Odlaganje operacije povećava verovatnoću akutne hitne hirurške intervencije kada su komplikacije učestalije, a hospitalizacija produžena.

Laparoskopska operacija omogućava manju invazivnost – manje štete od hirurškog noža na trbušnom zidu pacijenta jer se umesto otvorenog (klasičnog) pristupa, žučnoj kesici prilazi kroz četiri otvora promera do 1 cm na trbuhu. Takođe, ova metoda podrazumeva i precizniji rad hirurga koji operiše pomoću kamere uz reprodukciju slike uvećane 16 puta. Oporavak pacijenta je brži u odnosu na klasičan metod, tako da se ova vrsta operacija, u našem Centru, odvija kao jednodnevna hirurgija sa mogućnošću vraćanja na lakše poslove već za 10-15 dana u zavisnosti od pojedinačne tolerancije bola, a najteže poslove nakon četiri nedelje. U KBC „Dr Dragiša Mišović – Dedinje“ kompletna priprema za operaciju odvija se kroz hiruršku i anesteziološku ambulantu. Pacijent, upućen od svog lekara, sa rezultatima prethodne dijagnostike i laboratorijskih analiza, biva pregledan i savetovan od strane hirurga da se operiše, kada mu se zakazuje operativno lečenje u narednih 30 dana. Prijem za operaciju se odvija ujutro, na dan zakazane operacije kada se bolesnik smešta na odeljenje odakle u predviđeno vreme odlazi u operacionu salu.

Pacijent se iz bolnice otpušta sutradan, nakon kontrolnih pregleda. Sedmi dan od operacije vrši se kontrolni pregled radi skidanja konaca. U toku ovih nedelju dana koriste se analgetici po savetu ordinirajućeg hirurga, bez potrebe za previjanjem.

KBC „Dr Dragiša Mišović Dedinje“ je ustanova sa najdužom tradicijom izvođenja ovih operativnih zahvata i najvećom bolničkom serijom operisanih u Republici Srbiji. Većina hirurga koji se danas bave endoskopskom hirurgijom, ovu metodu su upravo izučavali u Školi endoskopske hirurgije koja je u Centru osnovana 1996. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari