Brdskih kuća, čak i povećih brdskih naselja ima mnogo gde na našoj planeti, ali da baš iz kuće koraknete na „platformu“ svetski poznatog planinskog masiva, moguće je samo u Nepalu. Mala dolina sa suptropskom klimom je središte Nepala, a usred tog središta leži gradić Pokhara, što znači jezero.

Brdskih kuća, čak i povećih brdskih naselja ima mnogo gde na našoj planeti, ali da baš iz kuće koraknete na „platformu“ svetski poznatog planinskog masiva, moguće je samo u Nepalu. Mala dolina sa suptropskom klimom je središte Nepala, a usred tog središta leži gradić Pokhara, što znači jezero. Naziv nije slučajno dat, jer u neposrednoj blizini ovog urbanog centra nalazi se nekoliko romantičnih jezera pogodnih za vožnju čamcima što turisti obilato koriste, a ponegde i za kupanje ili, uz obalu, za pranje rublja.
Lepo i već viđeno ali time Pokhara ne bi bila toliko popularno mesto u Nepalu. Privlačnost za goste iz celog sveta ovoj varoši daje neposredna blizina Himalaja, i to baš planine po visini druge u svetu (posle Mont Everesta): Makčapučare sa svojim vrhom Anapurnom. Da, Anapurna je tu, nadomak kuća u Pokhari koja je, zahvaljujući već decenijama širom planete omiljenog planinarskog sporta, postala najposećenije mesto u ovom delu Azije. Stecište uglavnom stranih turista, pre svega onih koji u lomatanju brdima i osvajanju naizgled nedostižnih vrhova vide svoj životni cilj.
– Nećete verovati: više od 8.000 metara visoka Anapurna u prečniku je svega 50 kilometara udaljena od Pokhare – obaveštava nas naš vodič Arnulf – Naravno i Pokhara je visinsko mesto, leži na 900 metara nadmorske visine, ali do planinskih vrhova koji su žiteljima ove varoši prvi vidik, prvi utisak kada se ujutru probude i pogledaju kroz prozor ili kada izađu iz kuće, nije lako doći. Uostalom, Pokharani ne mare za planinarenje, sa izuzetkom vodiča koji planinare iz belog sveta vode u neizvesnost i dobro zarađuju.
U dolini nema neizvesnosti. Naprotiv, u njoj je sve pristupačno svakom, a to „sve“ su bogati plodovi zemljišta. Vegetacija je raznovrsna, čemu naruku ide suptropska klima s dosta kiše. Limunova, banana, pirinča i slačice sa izdašnih polja ima u izobilju. Ima i hrane za oči: fikusa, mlečike i nekih trnovitih kaktusa sa divnim, krupnim crvenim cvetovima.
– Do pre četrdesetak godina Pokhara je bila izvan Nepala nepoznata – kaže Arnulf – mada ima zanimljivu istoriju. Ovde je krajem 15. veka osnovana dinastija iz koje je potekao prvi kralj celog Nepala Pritni Narajan, a u daljem srodstvu sa njim su i savremeni kraljevi. Ali tek pre pet decenija Pokhara je otkrivena za svet, i to pogledom iz aviona u kojem se nalazio jedan britanski planinar. Zbog malarije koja je tada ovde vladala, on nije odmah, nego dvadesetak godina kasnije, pošto je bolest iskorenjena, podstakao svoje kolege da krenu u Pokharu. Bio je to tada smeo poduhvat, ali bez smelosti nema ni osvajanja nebeskih visina.
A bez težnje za tim osvajanjem, Pokhara danas ne bi bila najposećenije mesto u Nepalu, koje se naglo razvija i povećava. Pedesetih godina prošlog veka ovde je živelo desetak hiljada ljudi. Danas je tu šezdeset hiljada, i to bogatih žitelja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari