Stigla nam je sjajna dopisnica iz Holandije u kojoj već petnaest godina živi bosanskohercegovački pisac Goran Sarić. Njegova nova knjiga „Zapisi iz Zemlje lala i kanala“ je štivo bez kojeg ne bi trebalo ni da se zaputimo do ove zemlje. Da, mi to sada možemo i bez viza, a oni koji imaju fobiju od prelazaka granica zbog višegodišnje izolacije, svakako treba da pročitaju Sarićevu knjigu, pa da u ovim odličnim esejima-pričama otkriju kako je moguće osloboditi se fobija „od zamišljene crte“.

Kada pomislimo na Holandiju, odmah su tu stereotipi koje znamo o toj zemlji: puna je lala, legalno se može konzumirati marihuana, Holanđani voze bicikle, odande je nekoliko svetski poznatih slikara i tamo cveta prostitucija. Sarić je, svestan ovih stereotipa, njih u knjizi „obradio“ s puno duha, ali je ipak, kao poznavalac stvari „iznutra“, objasnio čitaocima kako stvarno stoje stvari.

I kao što je svojevremeno Aleksandar Tišma obišao Srbiju na biciklu, Goran Sarić je Holandiju, takođe, istražio putujući na dva točka u različitim prilikama i povodima. Otkriće nam kako je to kada se kolektivno ide u Muzej svilene bube, a kako kada se porodično poseti Muzej podzemnog sveta; kako je u Dokumentacionom centru u kom radi uvedena „kafa u deset“, kako je Holandiju zahvatila „tulipomanija“, kakav je odnos Nizozemaca prema izbeglicama i koliko se taj odnos izmenio u poslednjih deset godina, kakav im je odnos prema zavisnicima za čije lečenje je u luci izgrađen brod koji je jednog jutra izgoreo, a otkrićemo i koliko se u ovoj zemlji vodi računa o baštama, oazama zdravog i normalnog života.

Amsterdam se u pisanim dokumentima prvi put pominje 1275. godine kada je grof Floris Peti stanovnicima amstelskog porečja dodelio privilegiju slobodne trgovine holandskim vodama. Ali, nije grof tek tako bio širokogrudan, veli Sarić, već je taj njegov potez bio politički motivisan: grof je time hteo da pridobije podršku amstelske vlastele u pokušaju da Amstelsku oblast „iščupa iz šaka biskupa“ Utrehtske oblasti. To mu je, na kratak period i uspelo, ali je grof svoj uspeh platio glavom kako to već biva u istoriji. Mnoge su se bitke vojevale za ovaj predivni gradić za koji kažu da je i u XVII veku bio „prenapučen“, jer su sa raznih strana u njega dolazili progonjeni belgijski protestanti, španski i portugalski Jevreji, pa je i do, za to vreme neverovanih, 14.000 ljudi godišnje kucalo na kapije grada. Za potrebe bogatih trgovaca, početkom zlatnog veka, Amsterdam je proširen izvan starih zidina i to sa tri potpuno nova prstena pravilno raspoređena uzduž kanala i to je sada čuveni deo grada – Kanalski pojas.

Uvek je drugačije kada vam pisac otkrije zemlju u kojoj, eto, već deceniju i po živi. Onda vam je kao da ste i vi putovali na sva ta mesta s njim i kao da ste pri tome sve videli, pa i ono što, ruku na srce, sami i ne biste zapazili. Zato, bolje od bilo kog bedekera, ova knjiga može biti pravi vodič kroz Holandiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari