Dok se jedva izvlačimo iz beogradske gužve na „Gazeli“, taksista priča kako ima svakodnevne ture Beograd – Ruma. Cena karte je 250 dinara. Malo manje nego autobus, a malo više nego voz. I sve se ugovara jednim telefonskim pozivom, rezervišu se mesta. Imaju „dil“ sa ljudima da se kreće od Sava centra jer ih kod železničke stanice juri policija.

Dok se jedva izvlačimo iz beogradske gužve na „Gazeli“, taksista priča kako ima svakodnevne ture Beograd – Ruma. Cena karte je 250 dinara. Malo manje nego autobus, a malo više nego voz. I sve se ugovara jednim telefonskim pozivom, rezervišu se mesta. Imaju „dil“ sa ljudima da se kreće od Sava centra jer ih kod železničke stanice juri policija. Odredište: Voganj – selo pet kilometara od Rume. Srem. Ravnica. Sveti Nikola i prvi sneg. U kolima se pretresa aktuelna situacija u selu Dobrinci, jer su dotična žena i taksista komšije u selu. Imali su neiscrpnu temu svih pedesetak kilometara koliko smo se vozili zajedno: ko je klao svinju za zimu, koliko je bilo masti, kobasica, krvavica… i šta radi ovaj, i onaj, tetka, sestra, svastika, i šogor… A idemo preko Šimanovaca, Pećinaca, Kraljevaca, da izbegnemo naplatnu rampu na auto-putu. I za sat vremena bili smo u Rumi. Odatle u sopstvenom aranžmanu do Vognja, sela koje je po predanju imalo hrastovu šumu i tu su se palile velike vatre, ognji, koje su se videle preko ravnice. Idem na svečare – kako ovde kažu za slavu. Sveća na stolu, žito, vino. Domaćini stoje i služe. A gosti sedaju za trpezu. Dva „astala“ spojena u dužinu, drvene klupe. Na jednom zidu uramljena slika sv. Nikole. Na zidu nasuprot njemu Titova bista. U bronzi. Teška više od osam kilograma. Večera se sve „po redu“ i to posno jer je i ovako vreme božićnog posta. Riblja čorba, riblja sarma, dve vrste ribe (tostolobik i oslić) kojih se trideset kilograma ispeklo prethodnog dana u „tandari“, u dvorištu. Zatim ide papula, tj. pire od pasulja, zalivan uljem i začinima, i turšija. Jede se krsni hleb, koji je pop Jova tog jutra osveštao i hleb koji domaćini sami prave od integralnog brašna. I na kraju sitni kolači.
Svi su komšije i rođaci… Znaju se… a vreme je izbora. Pomalo se priča o politici ali ostaje uverenje da treba da pobedi „onaj naš“ ma koji to bio. Ima tu radikala, Koštuničinih, Novih komunista. Ali se najviše smeje i šali. Svečari su. I nazdravlja se. Domaćom rakijom iz flaše u kojoj je drvena petokraka. Kasnije mladi ostaju duže, sluša se Metalika i Riblja čorba i igra jamb.
Pojutarje je, drugi dan slave. Idemo na Vodicu. Polako, peške, kroz selo. Ravno je. Ušoreno. Ima jednu prodavnicu na koju nailazimo. I dva plakata: Šešelj srpski junak i Rečeno učinjeno – DSS. I vidim ambare za kukuruz i neke ljude koji cepaju drva. Prolazimo pored velike crkve u selu čiji su temelji položeni pre prvog američkog ustava, kako se ovde pamti. Tu je i partizanski spomenik. Tu je i Vodica, crkvica posvećena svetoj Petki. Nju je podigao Aleksandar Rig, austrougarski zemljoposednik. Po predanju, njegova bolesna žena umivala se vodom sa ovog izvora, pošto joj se, u snu, javila sveta Petka. Iz zahvalnosti što mu je žena posle nekoliko meseci ozdravila on je Voganjcima podigao crkvu. Malu, intimnu. Sada je sveže okrečena kao posledica skorašnje mobe Voganjaca. Održavana. I posećivana. Dolaze ljudi po vodu. Palimo sveće i umivamo se, jer valja se umiti na izvoru. Posle, sa druge strane, preko njiva, vraćamo se. Prolazimo pored „rupetina“ voganjske deponije. Nimalo lep prizor, ali negde i đubre mora da se baca. Blato je. I hladno je. Magla se spustila. Nailazimo na neki čudno ograđen prostor. Tu gaje puževe. Prelazimo kanal. Dečaci leti tu prave branu, očiste kanal i onda se kupaju. Uz put berem čkalj, da ponesem.
Popodnevni voz nas vozi iz Rume za Beograd. Železnička stanica je u raspadanju. Plafon se odvaljuje, sumorno je, kao iz nekog davno prošlog vremena. Ali postoji jedna prostorija koja je čekaonica. Neokrečena, prljava, sa drvenim klupama. Ali ima kalorifer. I topla je. Greškom ulazimo u voz iz Ciriha za Beograd koji saobraća deset minuta pre onog za koji mi imamo kartu. Hteli smo u Pazovi da izađemo kad kondukter reče: „Ma kakvi, samo častite sa sto dinara“. Mi častismo. Voz od dva, tri vagona. Međunarodni. Čist. Sa novim roze presvlakama. Pravo iz Ciriha, preko Rume za Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari