Ako vas put nanese u Rogašku Slatinu i banju Rogaška, predlažem vam da posetite i obližnji Ptuj i Haloze, poznato vinogorje, koje se od Rogaške Slatine prostire u pravcu sever-severoistok…. Ko voli bela vina ovde će naći svoj raj.

Može birati između laškog (italijanskog) rizlinga, rajnskog rizlinga, traminca, sovinjona, žutog muškata, belog i sivog burgundca, muškat otonela, šardonea, šipona (moslavac, pušipel)… Sa malo više sreće možete naći i mlada vina od sorti rizvanec ili ranfol (štajerska belina). Za kasnu berbu, tu su tzv.”barbarna vina”, od grožđa branog na Barbarno (4. decembar). Može se probati i rumeni muškat, ali i poneka frankovka ili zweigelt, ako volite crvena vina.

Iz Rogaške je najlakše krenuti preko Rogateca (gde obavezno treba zastati i pogledati muzej na otvorenom), pa preko Majšperka i Ptujske Gore za Ptuj.

Vinovu lozu su u ove krajeve doneli Kelti oko 400 godina pre nove ere. Kasnije su za njeno širenje bili odgovorni Rimljani. Ptuj (rimsko Petovio) najstariji je grad Slovenije, smešten ispod Ptujskog dvorca, tik uz Dravu. Najstariji grad naravno ima i najstariji vinski podrum u Sloveniji. U gradu je i poznata vinoteka “Zlatni grozd”. Predlažem da tu degustirate vina iz ovoga kraja pa da onda obiđete ona gazdinstva, čija vina su na vas ostavila poseban utisak. Ptuj ima i lepo veštačko jezero, koje se nalazi nedaleko od grada. Leti je lepo baciti pogled sa brda na kome se nalazi Ptujski dvorac na jezero. Hladi trenutno. U bližoj i daljoj okolini su i zamkovi: Štatenberg, Borl, Vurberg… Ipak za najstariji čokot vinove loze morate skoknuti do Maribora (na Lentu).

Hrana je ovde jednostavna: domaći hleb, „haloška gibanica“, „oprešak“, heljdini ili kukuruzni žganci, kisela juha, ali i meso iz tiblice i razne domaće paštete i druge suhomesnate đakonije… Za ljubitelje slatkog tu su potica (štrudla od maka ili oraha) ili štrudla od jabuka ili sira, orahnjača ili savijača od heljde ili zapečene štrukle od jabuka…

Kako su vino i hrana dve “ruke” jednog tela, napravite plan šta da posetite od vinskih podruma, kojih ima na svakom koraku, koristeći obe “ruke”.

Haloze možete osvajati iz više pravaca. Možete početi od severa iz mesta Zavrč, ali možete i od Majšperka pa dolinom rečice Dravinje pravcem vinske turističke ceste 11, prema Podlehniku i Cirkulane. Tada su vam levo Dravinjske gorice, a desno Haloze. Oko će već samo da odluči kada skrenuti i uputiti se ka nekom od vrhova brežuljaka, čije vrhove i južne strane “boraju” vinogradi. Možete birati i put koji od Rogateca ide južno od Donačke gore pa preko Žetale u Haloze ući sa juga.

Napravite plan pre puta koje podrume – gazdinstva da posetite. Ne zaboravite da izlazak sunca, pripada samo onima koji su umereno konzumirali piće. Ako se zanesete pa probate da obiđete svaki vinski podrum, Haron može da ostane bez posla, jer vino greje telo, ali i dušu. Tako zagrejanoj, njoj se iz Haloza ne odlazi…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari