U narodu je malo poznato da se na samo 130 kilometara od Beograda, u blizini Bačke Palanke, nalazi jedinstveni rezidencijalni objekat za potrebe najviših zvaničnika zemlje i njihove goste. Karađorđevo je na mestu gde je do 1946. godine bio salaš u ritu Bukinski hrastik. Počev od 1957.

U narodu je malo poznato da se na samo 130 kilometara od Beograda, u blizini Bačke Palanke, nalazi jedinstveni rezidencijalni objekat za potrebe najviših zvaničnika zemlje i njihove goste. Karađorđevo je na mestu gde je do 1946. godine bio salaš u ritu Bukinski hrastik. Počev od 1957. njega je planski osnovao „najveći sin naših naroda i narodnosti“ da bi se ubrzo rezidencijalno imanje raširilo na više od 430 hektara.
Sigurno najveći dragulj Karađorđeva, do kojeg se od Beograda za 20 minuta može doći helikopterom preko dva heliodroma, jeste rezidencijalna vila u kojoj predsednik države, ministar vojni ili načelnik generalštaba mogu da borave sa svojim gostima. Tu su apartman za glavnog gosta sa muškom i ženskom sobom, trpezarijom, dnevnom sobom i odvojenim garderoberom. Autentična vila poseduje još 11 apartmana za prijatelje glavnog gosta, mali radni salon, glavni radni kabinet, veliki salon za razgovore i salu za konferencije koja ima poseban ulaz za novinare.
Deo za sport i razonodu dozidan je tek 1977. godine. U njemu se nalaze olimpijski bazen, „plavi salon“ – mini restoran sa barom da gost ne mora da ide u drugi deo zgrade po osveženje, sto za karambol specijalne izrade koji je stigao sedamdesetih godina iz Mađarske, teretana sa stolovima za stoni tenis, terapeutski odeljak za relaksiranje sa Siemens opremom iz 1977. koja i danas radi besprekorno, a sve je povezano liftom sa glavnim apartmanom.
Na imanju oko vile, pored čuvenog Titovog lovišta i pet hektara parkova gde je zasađeno više od 100 vrsta drveća iz celog sveta, nalazi se 16 spojenih veštačkih jezera za koje se voda obezbeđuje iz zasebnog bunara. U njima se gaji riba, prevashodno tolstolobik. Svakog novembra se izlovi više tona ribe, a od novca dobijenog prodajom kupuje se nova mlađ. U jezerima plivaju i labudovi. Na najvećem od njih izgrađena je „kuća na vodi“ u kojoj je boravak najprijatniji leti, a za slučajne posete zimi tu je kamin da pruži toplotu.
Najvitalnije zdanje Karađorđeva je „bačka kuća“, koju je Vojnoj ustanovi svojevremeno poklonilo Izvršno veće Vojvodine. Ona je izgrađena 1976, a dvadeset godinu kasnije na njoj je, kao i na kući na vodi, trščani krov zamenjen crepom. U njoj su Titovi trofeji iz lova na jelena, muflona, medveda. Tu je i devojačka soba. U neposrednoj blizini bačke kuće je i vetrenjača iz sedamdesetih godina čiji je drveni mehanizam iz 1889. godine donet iz jedne vetrenjače u selu Đurđevo.
Najstariji objekat, koji je jedini zatečen 1957. je „mala vila“ koja se danas koristi kao poslovna kancelarija, a u neposrednoj njenoj blizini je podrum pića u kojem danas, nažalost, prazno stoji 919 „soški“.
U obilazak imanja, u kojem kroz park pored jezera krivuda više od 10 kilometara staza, može se ići peške. Za one koji više vole da se voze tu je jedino vozilo rezidencije, raritet: „zastava 750“ iz 1978. posebno adaptirana za rezidenciju.
Jedina mana ovog rezidencijalnog objekta je sigurno zatvorenost za običan svet, tako da je ono skriveno od očiju javnosti. Do sada su ga koristili samo Tito (66 puta) i njegovi sledbenici u nekoliko navrata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari