Zašto radimo previše i kako da se izborimo sa tim? 1Foto: Unsplash/Robert Bye

Čak i na početku godine, mnogi se osećaju umorno i kao da su previše radili, a to je prevashodno zbog toga što smo u prethodne tri godine više radili od kuće i imali nestandardno radno vreme, pa često i prekovremeno koje nismo registrovali psihološki dok ga organizam nije pretvorio u umor.

To što je neko „zauzet“ i ima puno posla u poslednje vreme se predstavlja kao nešto čime se treba ponositi, što treba da služi za primer drugima i što treba da motiviše kolege. U stvarnosti, to je nešto što uopšte nije zdravo i što može stvoriti jednu specifičnu psihološku zavisnost.

Istraživači su pronašli nešto što su nazvali „optimalnom zauzetošću“, tokom koje se zaposleni osećaju najproduktivnije i kao da im vreme najbrže prolazi, sve to zbog navodne kontrole koju imaju u tim trenucima.

Za mnoge u takvoj situaciji manje posla nije jednako manje stresa, čak im više prijaju periodi tokom kojih imaju posla, ali to je začarani krug zbog kog lako može doći do preopterećenja, odnosno fenomena pod nazivom burnout.

Kako da se nosite sa zavisnošću od zauzetosti?

Iskoristite godišnji odmor

Mnogima su se dani odmora nagomilali jer ih nisu koristili, ali veoma je važno da iskoristite godišnji odmor na ovaj ili onaj način. Čak i da ne putujete nigde, i da uzmete samo nedelju slobodnih dana, to će vam značiti da se opustite i sve sagledate iz jedne drugačije perspektive.

Naspavajte se

Da, znamo da je ovo savet koji se ponavlja i koji deluje najočiglednije, ali ipak ga treba ponovo naglasiti, jer je dovoljno sna važno i za fizičko i za psihičko zdravlje, a može olakšati i radni dan. Po potrebi, korigujte ishranu ili uvedite nove svakonevne navike.

Zašto radimo previše i kako da se izborimo sa tim? 2
Foto: Unsplash/Windows

Probajte da završite posao na vreme

Ovo se posebno odnosi na one koji i dalje rade od kuće i koji se lako izgube u tome da nešto moraju da završe u toku dana, pa makar ostali da rade i 10 sati. Umesto toga, probajte da organizujete svoje obaveze tako da sve bude rešeno u toku radnog vremena.

Tražite pomoć ukoliko vam treba

Ako bilo šta utiče na vaše zdravlje na poslu i van njega, probajte da razgovarate sa nadređenim oko vaših radnih obaveza, potencijalnog uzimanja nekoliko slobodnih dana i mogućom reorganizacijom koja bi sve olakšala.

Izvor: Stylist

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari