Atmosfera koja je obeležila glasanje za smenu ministra odbrane i potpredsednika SNS Bratislava Gašića u Skupštini Srbije ne bi trebalo da bude iznenađujuća. Farsa, kako su mnogi ocenili ceo slučaj, potpuno je u skladu sa svim što je prethodilo, direktno uslovilo i na kraju obeležilo izbacivanje Gašića iz Vlade Srbije.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }Ispostavilo se, naime, da je u Srbiji prihvatljivo da se na moralnu odgovornost ne pozivaju oni zvaničnici koji su, recimo, svojim nepromišljenim odlukama uzrokovali smrt nekoliko nedužnih ljudi, ali zato ako se uvredi novinar, pa još ženskog roda, to je, svakako, razlog za smenu. Srbija je društvo koje se može dičiti odnosom prema ženama, kao i novinarskoj profesiji, pa je stoga ovakav skandal, koji je izazvao ministar Gašić, prirodno doveo do odluke premijera da ga smeni. Ili, obrnuto, Srbija nije država u kojoj se prava žena promovišu, a odnos vlasti prema novinarima je u teškoj krizi, pa je ovakva situacija došla kao „kec na 11“ da se predstavi drugačija slika.

Deluje zato pomalo uvrnuto, odnosno takođe u skladu sa sveukupnom situacijom, to što su novinarska udruženja bila u stanju da se organizuju i da unazad nekoliko nedelja priređuju ispred zgrade u Nemanjinoj 11 proteste, tražeći od premijera Aleksandra Vučića da ispuni „obećanje“ i smeni ministra odbrane, jer se na seksistički i krajnje prostački način obratio novinarki, dok su takve reakcije spremnosti izostale, recimo, nakon pada helikoptera, pre nekoliko meseci, kada je život izgubilo sedam ljudi – za šta se pretpostavlja, takođe, odgovornost Bratislava Gašića.

Možda je tako i najbolje, „u se i u svoje kljuse“. U tom smislu, ispred Vlade Srbije trebalo je da protestuju porodice žrtava, tražeći Gašićevu smenu, a pošto ne postoje udruženja koja bi se bavila porodicama žrtava neodgovornih odluka ministara, takve su demonstracije izostale.

Niz ovakvih paradoksalnih prikaza nastavlja se u parlamentu. Tamo je smena Gašićeva priređena uz suze, aplauze, dizanje u nebesa njegovog lika i dela. Izostao je samo prigodan poklon, koverta, ili neki drugi znak pažnje i zahvalnosti za neverovatan posao koji je Gašić obavio. Surovu stvarnost koja se nadvila nad poslanicima SNS potamneo je još više Dragan Šutanovac jednim „tvitom“ o Maji Gojković. Pa su uvređeni poslanici napustili, da bi se ubrzo vratili… Na kraju su svi glasali za smenu i razišli se kućama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari