Kad bi se kojim slučajem košarkaški savezi u regionu pitali, regionalna ABA liga u narednoj sezoni ne bi postojala. Sukcesivno i po ultimatumu FIBA, sa sve „pu-pu, kakano“, redom su se zajedničke tvorevine odrekli u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH i Crnoj Gori, isto naprasno misle i u Srbiji, a naravno i u Makedoniji. Dogodine, neko eventualno regionalno takmičenje igraće se tek kad se pozavršavaju nacionalna prvenstva, dakle, u aprilu i maju, predviđaju pod prisilom iz pomenutih „kuća košarke“. I sve bi bilo baš jednostavno da košarkaški savezi imaju ikakvu realnu moć da svoje „pretnje“ i ostvare.

                       P { margin-bottom: 0.21cm; }

Proletos je na dnevnom redu bilo „restrukturiranje“ ABA lige, takođe pod pritiskom FIBA, Liga je prestala da bude vlasništvo nekoliko privatnika pod firmom „Sidro“ i postala imovina klubova učesnika. FIBA je posle toga ponovo priznala ABA ligu, da bi joj priznanje još jednom suspendovala u eskalaciji sukoba sa Evroligom.

Suštinski, najveća uporedna vrednost regionalnog takmičenja je što je njegovo osvajanje sada jedini mogući način da klubovi sa ovih prostora učestvuju u Evroligi. Realno, ne postoji klub u regionu koji to ne bi želeo i kome to nije kratkoročni ili dugoročni cilj. I konačno – osim Evrolige, sva ostala evropska takmičenja su zasad samo potencijalna, i po formatu, i po spisku.

Podsećanja radi, NLB liga, kako se tada zvala formirana je pre deceniju i po od slovenačkih i hrvatskih klubova, plus podgorička Budućnost i sarajevska Bosna. Ubrzo se od srpskih klubova priključio Čovićev FMP, zatim Zvezda, a potom posle ultimatuma ULEB-a i ucenjivanja Evroligom (zvuči poznato) i Partizan. Srpski klubovi imali su izuzetnog uspeha, osvojili su 10 od ukupno 14 titula, a osvojiće i 11. jer ovogodišnje finale igraju dva tima iz Srbije, ali je sve vreme postojala polemika da je regionalna liga plod političkih a ne košarkaških interesa, da je ona potrebnija Hrvatima i Slovencima koji su je formirali u trenutku kad je Jugoslavija (Srbija i Crna Gora) jedina imala kvalitet za samostalno takmičenje. Te da je taj „eksperiment“ upropastio nekad jake košarkaške centre u Srbiji kao što su Čačak, Kraljevo, Novi Sad…

Deceniju i po kasnije, kao što su onomad neki ljudi iz klubova sklapali „privatne“ aranžmane u korist „regionalizacije“, a to pravdali „čisto košarkaškim“ razlozima, opet se mnogi posipaju pepelom i kupuju vreme „dok FIBA prođe bes“ busajući se u nacionalne košarkaške interese. Činjenica da Slovenci veze sa ABA ligom kidaju nekako najradikalnije, nameće i analogije sa raspadom nekad zajedničke države. S tim da i u profesionalnom sportu u sukobu „ideologije“ i „ekonomije“ uvek, u krajnjoj instanci, pobedi ova druga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari