Britanski pisac i istoričar Mark Tompson osvojio je nagradu Nanović Instituta za evropske studije sa sedištem u SAD, za knjigu posvećenu književniku Danilu Kišu. Priznanje „Lora Šenon za savremene evropske studije“, koje se dodeljuje za „najbolje delo o Starom kontinentu, koje stimuliše nove načine razmišljanja o savremenoj Evropi u celini“ pripalo mu je za naslov „Izvod iz knjige rođenih: Priča o Danilu Kišu“. U knjizi koja govori o životu i delu velikog pisca, esejiste i pesnika, predstavljen je i krah Jugoslavije, dve godine posle njegove smrti 1989. godine.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Prva biografija i obimna kritička studija o Kišu na engleskom jeziku, koja je po objavljivanju 2013. godine uvrštena među pet najboljih biografskih izdanja u SAD, prema izboru američkog Nacionalnog udruženja književnih kritičara, nastajala je tokom gotovo dve decenije. Tompson je predano proučavao Kišovu zaostavštinu i razgovarao sa njegovom porodicom, prijateljima i poštovaocima. „Izvod iz knjige rođenih“ je više od odavanja priznanja jednoj važnoj ličnosti srpske književnosti i jugoslovenske, ili još bliže srednjoevropske kulture, već neobičan, subjektivan vodič kroz destruktivne putanje politike koje će, nedugo posle Kišove smrti, dovesti do izbijanja najvećeg nasilja u Evropi od Drugog svetskog rata.

„U jednoj londonskoj prodavnici starih knjiga pronašao sam iskrzani primerak 'Grobnice za Borisa Davidoviča'. Bilo je to 1987, iste godine kad sam prvi put posetio Jugoslaviju. Na mene su snažan utisak ostavili snaga i lepota stila, gustina te proze, politička strast, zagonetna priroda pripovedaka – koje su istovremeno bile blistavo jasne i duboko misteriozne… Nekoliko godina kasnije odlučio sam da želim nešto da napišem o Kišu. Tako sam počeo da skupljam građu godinama pre no što sam znao šta ću napisati“, opisao je svoj prvi susret s Kišom publicista i istoričar koji je devedesete proveo u Jugoslaviji radeći za Unprofor. Tompson, koji je doktorirao književnost na Kembridžu, objavio je i knjigu „Kuća od papira – Kraj Jugoslavije“, zatim studiju o medijima u Jugoslaviji „Kovanje rata: Mediji u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini“, kao i naslov „Beli rat“ o italijanskom frontu u Prvom svetskom ratu. Za postjugoslovenski prostor vezuju ga i privatni život, budući da je oženjen Sanjom iz Vinkovaca, sa kojom ima dva sina. Živi u Oksfordu, gde na Univerzitetu Ist Anglija predaje istoriju. Dobitnik je nagrade „Jan Mihalski“, koju dodeljuje istoimena švajcarska fondacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari