Dunja Mijatović: Blaga, a nepoželjna 1

Predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović dobitnica je nagrade austrijskog kluba za štampu Konkordija za 2015. godinu, u kategoriji „sloboda medija i sloboda pristupa informacijama“. Konkordija je donela odluku da uruči nagradu Dunji Mijatović zbog njene lične posvećenosti pitanju slobode medija u 2015, saopštio je OEBS.

                       

Pored Saše Jankovića, zaštitinika građana i Majkla Davenporta, šefa delegacije Evropske unije u Srbiji, Dunja Mijatović se u prethodnim godinama svrstatala u prve redove „neprijatelja“ Aleksandra Vučića. S obzirom na optužbe koje prate premijera još od samog preuzimanja funkcije, da utiče na medije, sprovodi cenzuru i svojim izjavama stvara atmosferu u kojoj mnogi medijski uposlenici primenjuju odbrabeni mehanizam – autocenzurišući se, očekivano je da se neko, čiji je posao da prati medijsku situaciju u Srbiji, nađe na udaru Vučića i njegove ekipe. Tako je Dunja Mijatović dobila, poput ostalih, koji su se odvažili na javnu kritiku vlasti, ogroman negativni publicitet u provladinim medijima, iako su njene kritike bile na nivou načelnih, i za one koji se predstavljaju kao potpuni poznavaoci situacije u medijima u Vučićevoj Srbiji, čak blage i neprimereno odmerene. Dovoljno je, naime, samo malo da pokrene taj talas negativne medijske interpretacije javnih ličnosti koji stoje naspram premijera. Tako je, u prethodnom periodu, prošla i Dunja Mijatović.

U vreme kada je izabrana za funkciju u OEBS bila je direktorka Sektora za emitovanje u Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH. Pre toga je radila u Nezavisnoj komisiji za medije u BiH kao šefica Odeljenja za programske standarde i prigovore. Dva puta je birana za zamenicu predsedavajućeg Evropske platforme regulatornih tela. Od 2005. predsedavala je i radnoj grupi stručnjaka Saveta Evrope za slobodu izražavanja i pristup informacijama u vremenu krize.

Mijatovićeva ima diplome Univerziteta u Sarajevu, Univerziteta u Bolonji, Univerzitetu u Saseksu i Londonske škole ekonomije. Magistrirala je u oblasti evropskih studija na temu „Internet i sloboda izražavanja“. Pre dve godine u anketi londonskog dnevnika Gardijan proglašena je za najuticajniju osobu kada je reč o slobodi interneta. Govori engleski i nemački, a koristi se i ruskim i francuskim jezikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari