Umesto da budžet puni parama od igara na sreću, država ga prazni. U stvari pojedini državni službenici. Za nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra „žmirkali“ su na jedno il’ oba oka dozvoljavajući vlasnicima kladionica da rade ilegalno, oštetivši tako kasu za nekoliko miliona evra. A moglo je taman da bude i za penzionere, i za porodilje, prosvetu, zdravstvo… Moglo je da se navuče dovoljno da ne moraju neki da kukaju što nije prodat Telekom.


U akciji policije koja je počela prošle godine i još traje uhapšeno je 17 osoba pod sumnjom da su bili umešani u korupciju, od toga petoro inspektora iz Uprave za igre na sreću. Oduzeto je više od 400 poker-aparata, 300 televizora i oko 360.000 evra i blokirano 55 miliona dinara na računima. Lepo, al’ teško da će ovo biti dovoljno da se zaustave svi oni koji rade ilegalno. Priređivači igara na sreću okupljeni u zvaničnom udruženju rekli su dan nakon hapšenja na skupu u Danas konferens centru kako u Srbiji godišnje broj onih koji prelaze u sivu zonu raste i do 30 odsto. Legalnih kladionica u Srbiji trenutno je nešto više od 1.200, a broj ilegalnih je isto toliki. Problem nije nerešiv, tvrde stručnjaci za organizaciju igara na sreću. I njima i državi moglo bi da bude i te kako dobro samo kad bi se zakon malo popravio, i kad bi se u njega, osim zabrane pristupa maloletnicima u prostorije za klađanje, ubacile i mnogo veće kazne. Na primer, kada bi se umesto 150.000 dinara za kršenje ove zabrane naplaćivale kazne i do milion dinara.

Nije da možemo da se poredimo sa onima koji dobro znaju kako da iskoriste kockarsku industriju, ali ne treba biti tvrdoglav baš mnogo i ne usvojiti ponešto od onih koji znaju više. Na primer od Amerikanaca. Majstori kockarskog biznisa u većini svojih država ubiraju porez od osam odsto ukupnog prihoda kockarnica. Samo u Atlantik Sitiju prošle godine 11 kazina je inkasiralo 3,6 milijardi dolara, a da ne spominjemo da je u Nju Džersiju kockarska industrija druga najveća, odmah iza farmaceutske. Kojom brzinom se privreda u Srbiji razvija i koliko su ljudi nezadovoljni nije da industrija igara na sreću ovde ne bi mogla da profitira i izbori se za visoko mesto na rang-listi najbolje razvijenih. Zasad to još ne može jer zakon nije dovoljno dobar, a i ono malo što ga ima ne poštuje se. Država u stvari samo treba da izračuna koliko bi mogla da profitira s udaranjem poreza kockarnicama. Ako hoće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari