Premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači sreli su se u Briselu pod budnim okom Ketrin Ešton, visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost. Time je, može se reći, nezvanično počeo dijalog Beograda i Prištine na visokom političkom nivou. Čini se da je plan vlasti u Beogradu bio da se ovaj sastanak održi daleko od očiju javnosti s obrazloženjem da je to tek razgovor o nastavku dijaloga. Ipak, dobro je što taj cilj premijera nije ostvaren.

Istorijskog rukovanja, kako Dačić kaže, nije bilo na početku trojnog sastanka, već se taj čin dogodio na kraju. To, ipak, ne znači da će takva praksa biti i ubuduće, tako da bi Dačić morao i na to da se pripremi.

Ove nedelje državni vrh bi trebalo da pripremi platformu za dijalog s Prištinom, koji treba da bude nastavljen u novembru. Neće biti dobro ako vlast i dalje bude tajila svoje prave namere kada je reč o rešavanju problema Kosova. Sve mora da bude javno i dostupno proveri javnosti, bez obzira na moguće oštre reakcije onih koji i dalje brane neodbranjivo. Ne treba posebno isticati to da Beograd ovog puta mora biti racionalan i realan u onome šta želi da postigne u dijalogu, a ne samo u tome šta ne želi da izgubi i dokle želi i može da ide.

Ako premijer teme razgovora i dogovore koji se budu postizali bude razvodnjavao, odnosno javnosti objašnjavao da crno nije crno nego belo, zarad spokoja u zemlji, to neće biti dobro za Srbiju. Veoma je važno da budući razgovori ne budu praćeni neodgovornim ponašanjem srpskih zvaničnika i pokušajima da se događaji u Briselu kompenzuju antievropskom ili nacionalističkom kampanjom za unutrašnju upotrebu, kao što je poslednjih meseci bio slučaj. Dačić je pričom o podeli Kosova, kao najboljem rešenju, isprovocirao EU, ali ovim početkom razgovora s Tačijem čini se da je sebi kupio bar još godinu dana na vlasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari