Na poslednjoj naslovnoj strani satiričnog lista Šarli ebdo, koji se pojavio u sredu, 7. januara, nekoliko sati pre tragičnog masakra, našla se karikatura kontroverznog pisca Mišela Uelbeka, koji je ispod natpisa „Predviđanja mudrog Uelbeka“ predstavljen kao čarobnjak sa cigaretom u ruci. U oblačićima oko njega stoji: „2015. gubim svoje zube, a 2022. postim ramazan“.


Istog dana u knjižarama širom Francuske pojavio se šesti roman slavnog pisca – „Pokoravanje“, a Uelbek je nakon napada dobio policijsku zaštitu, dok je kuća Flamarion, koja je objavila knjigu, evakuisana. Povod za takvo reagovanje jeste sam roman, koji je i pre izlaska iz štampe izazvao brojne polemike, da bi sada postao knjiga o kojoj se najviše priča.

U ovoj „političkoj fikciji“ francuski pisac zamislio je da će 2022. godine, nakon drugog mandata Fransoa Olanda, zemlja upasti u političku krizu. Novi predsednik njegove domovine postaće musliman Muhamed Ben Abas, lider fiktivne stranke Muslimanske braće, koji je na izborima pobedio liderku krajnje desnice Marin le Pen, uz podršku socijalista i Sarkozijeve partije. Sorbona postaje islamski univerzitet, a glavni junak, profesor književnosti Fransoa, nalazi se pred dilemom da li da pređe u islam ili ne. „Nisam pisao knjigu iz straha. Stvari ne postaju baš toliko loše, osim za feministikinje. Knjiga prikazuje neke strašne stvari, ali nije baš jasno koga bi to trebalo da se plašimo, 'domaćih' ili muslimana. Ostavljam to nerazjašnjenim“, izjavio je Uelbek.

Ovo nije prvi put da je ovaj pisac optužen za islamofobiju. Nakon što je povodom knjige „Platforma“ rekao da je islam „najgluplja religija na svetu“ dospeo je i na sud. Optužba je kasnije odbačena, a zbog proročanskog opisa terorističkog napada u jednom turističkom mestu na Tajlandu u pomenutom romanu, godinu dana pre nego što se takav napad islamskih fundamentalista zaista desio na Filipinima, Uelbeka su nazvali novim Nostradamusom. On voli da sebe naziva „piscem-prorokom“. Kad se sredinom '90-ih pojavio sa romanima „Proširenje područja borbe“ i „Elementarne čestice“ postao je predmet oštrog javnog sporenja. Njegovi romani su smatrani vulgarnim, pamfletskim, pornografskim, a optuživali su ga da je rasista, mizogin i islamofob. Bije ga glas da je namćor i osobenjak, a on sam ume podjednako dobro da unovči svoj talenat, koliko i svoju usamljenost i izolaciju, koje obavezno karakterišu i njegove likove.

Glumio je sebe u filmu „Kidnapovanje Mišela Uelbeka“, koji je mistifikacija istinitog događaja iz 2011, kada je pisac na tri dana nestao, a onda se pojavio i tvrdio da su ga trojica muškaraca otela, a potom pustila. Prošle godine je snimio i niskobudžetni film „Near Death Experience“.

Rođen je 25. februara 1956. godine na Reunionu, francuskom ostrvu nadomak Madagaskara, kao Mišel Tomas. Do šeste godine živeo je u Alžiru kod majčinih roditelja, a nakon toga u Francuskoj, kod očevih. U istoriju francuske književnosti ući će sa prezimenom svoje bake, komunistkinje, koja ga je odgajila. Njegov transfer iz jedne izdavačke kuću u drugu stajao je 1,3 miliona evra. Za roman „Karta i teritorija“ 2010. nagrađen je prestižnom Gonkurovom nagradom. Zbog problema u Francuskoj, nekoliko godina je proveo u Irskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari