Konferencija evropskih crkava (KEK) zatražila je od premijera Makedonije Nikole Gruevskog da arhiepiskop ohridski i mitropolit skopski Jovan bude pušten da se brani sa slobode. Skupština KEK podržala je apel Svetskog saveta crkava Visokom komesaru UN za ljudska prava da pažljivo ispita predmet vladike Jovana. Takođe, od komesara za ljudska prava pri Savetu Evrope i od Specijalnog predstavnika EU za ljudska prava zatraženo je da razmotre slučaj.

Arhiepiskop je nedavno osuđen na tri godine zatvora zbog navodne pronevere 250.000 evra u vreme dok je bio vladika MPC. Dvojica episkopa, sveštenici i monahinje osuđeni su na po dve godine zatvora, uslovno na pet godina. Osuđene su i majka i sestra vladike i naređena zaplena crkvene imovine. Vladika je sproveden u zatvor, pošto je više od godinu dana bio u pritvoru.

Kada je MPC 2002. odustala od dogovora o povratku u liturgijsko i kanonsko jedinstvo sa SPC, tadašnji episkop veleški Jovan i svi sveštenici njegove eparhije postupili su drugačije. Tada je počeo sudski progon vladike. Vladika Jovan prvi put je osuđen 2003. zbog „remećenja javnog reda i mira i pružanja otpora policajcu“ pošto je pokušao da obavi krštenje. Na godinu i po osuđen je 2004. jer je „oklevetao MPC“. Robijao je 220 dana. Na dve godine osuđen je 2006, optužen za proneveru 57.000 evra. Sud je prvo odbacio optužnicu, potom oslobodio vladiku, ali je on na kraju robijao 256 dana. SPC je u aprilu saopštila da vladika provodi 23 sata dnevno u ćeliji i da mu je osporena i zdravstvena zaštita, za Vaskrs mu je uskraćen paket namirnica. a maju je odbijena molba da ga poseti episkop Grigorije.

Predsednik Tomislav Nikolić je 2012. za skopske medije rekao da je sudski problem za vladiku izmišljen. Na navode da je „osuđen za kriminal“, Nikolić je odgovorio da ni u „sto hiljada crkava u svetu“ nema fiskalnih računa, a novinar konstatovao da „nijedna pravoslavna crkva nema fiskalizaciju“. Amnesti internešenel je 2005. saopštio da je vladika zatvorenik savesti, a OEBS i misija SAD pri OEBS-u da su pritvaranje i suđenje „zbog remećenja mira“ neproporcionalni navodnoj krivici. Apelacioni sud Bugarske odbio je 2011. da arhiepiskopa izruči Makedoniji, pošto je utvrdio da je ovaj politički progonjen. I Ljupčo Georgievski, bivši premijer Makedonije, u više navrata je izjavio da je vladika Jovan politički zatvorenik.

Jovan Vraniškovski (46) rođen je u Bitolju. U Skoplju je završio Građevinski fakultet. Na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu diplomirao je 1995.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari