Nije prošlo puno vremena otkako je nemačka kancelarka Angela Merkel izrazila zabrinutost da bi na Balkanu mogao ponovo da izbije neki rat – bilo je to novembra prošle godine. Kancelarka je tada rekla da bi moglo doći do oružanih sukoba ako zemlje Zapadne Evrope i Balkana zatvore granice za izbeglice/migrante.

P { margin-bottom: 0.21cm; }U međuvremenu se upravo to dogodilo – na osnovu dogovora zemalja Evropske unije i Turske granice su marta ove godine zapečaćene. Nemačka, koja je predvodila napore EU da se ovaj dogovor postigne, nešto pre toga se žalila na nesolidarne članice Unije koje 2015. nisu sledile njenu politiku otvorenih vrata, kao i na Austriju, koja je zimus sponzorisala zatvaranje granica na Balkanu. „Pobedile“ su zemlje EU koje su od početka bile za zatvaranje vrata.

Sada se postavlja pitanje da li je Balkan, uprkos zatvaranju granica, ili baš zbog zatvaranja, postao bezbednije mesto za život?

Minulog vikenda Evropski parlament je započeo proceduru stvaranja liste „sigurnih“ zemalja u svom susedstvu, gde bi trebalo da se nađe sedam država, odnosno čitav region Zapadnog Balkana i Turska. Ova lista znači da svi oni koji u EU traže azil, a građani su ovih država, gube šansu da azil i dobiju. Prema ustavu Nemačke, sigurna zemlja je ona „u kojoj, na osnovu njenih zakona, praksi primene i opštih političkih uslova, sigurno može biti zaključeno da ne postoje politički progon, niti nehumano ili degradirajuće kažnjavanje“.

Zaključak Evropskog parlamenta bi se mogao primiti kao dobra vest za balkanske zemlje. Srbiju već rutinski nazivaju „sidrom stabilnosti“, i to ne samo njeni ponosni vladari, već i oni iz Evrope koji im istorijske izborne pobede čestitaju pre stranačkih saboraca. Naravno, širenje liste sigurnih zemalja dobra je vest pre svega za zemlje EU, jer predstavlja jednu od mera koje imaju za cilj da priliv izbeglica/migranata/ekonomskih migranata, iz kriznih područja ili sa sigurnog Balkana, u EU svedu na najmanju moguću meru.

Sudeći po trenutnoj situaciji, zemlje EU su na putu da u tome i uspeju. U Turskoj – više nego sigurnoj zemlji – od koje u najvećoj meri zavisi uspeh glavnog plana EU s optimizmom se govori o obećanom ukidanju viza za EU. Pitanje je kakve će posledice ova „odbrana“ Evrope ostaviti po njeno okruženje i da li će prošlogodišnja predviđanja Merkelove pasti u zaborav.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari