Kada se sprinter Oskar Pistorijus pojavio na Olimpijskim igrama u Londonu, kao prvi paraolimpijac koji se plasirao na najveće svetsko sportsko takmičenje, mnogima je preko noći postao idol i sledili su njegov primer da se sve u životu postiže velikim zalaganjem i voljom.

Međutim, sve što je gradio Južnoafrikanac je srušio u petak, 14. februara, kada je u sopstvenoj kući upucao devojku Rivu Stinkamp. Prve informacije su bile da je reč o nesrećnom slučaju, jer je Stinkampova želela da iznenadi svog dečka za Dan zaljubljenih, koji je pomislio da je provalnik i ubio je. U ovu priču su gotovo svi poverovali jer je u Južnoj Africi stopa kriminala veoma visoka i svi u kućama imaju oružje. Ali policija je optužila Pistorijusa za ubistvo sa predumišljajem. On se pravdao da je mislio da je Riva u krevetu, a provalnik u kupatilu i na kraju je pušten uz kauciju jer je sudija naveo da nema dovoljno dokaza. Policiji je predao pasoš, moraće da im se javlja svakog ponedeljka i petka i ne sme da ulazi u kuću. Suđenje će početi 4. juna.

Oskar Pistorijus rođen je 1986. Rođen je bez fibula, bočnih potkolenih kostiju. Kada je imao 11 meseci, njegovi roditelji su morali da odluče da li će mu biti amputirane potkolenice i da hoda ceo život sa protezama, ili će se kretati pomoću kolica. U osnovnoj i srednjoj školi trenirao je vaterpolo, tenis i ragbi, a trčanjem je počeo da se bavi kada je zadobio ozbiljnu povredu na ragbiju. Pistorijus se često pojavljivao u raznim rijaliti šou programima u Italiji, odakle vuče poreklo, a gostovao je i u emisijama kod čuvenih voditelja, Larija Kinga i Prisa Morgana. Objavio je i autobiografiju na italijanskom i engleskom jeziku. Osim neverovatne sportske i životne priče, Pistorijus se često pojavljivao i u tabloidima zbog nekoliko incidenata sa ranijim devojkama, a 2009. uhapšen je jer je pokušao da povredi ženu u svojoj kući. Optužbe su kasnije odbačene. Reklamirao je poznate brendove, pre svega Najk, ali su posle ubistva gotovo svi sponzori odlučili da suspenduju ugovore sa Pistorijusom.

Tokom karijere na Paraolimpijskim igrama osvojio je šest zlatnih medalja, jednu srebrnu i bronzanu, a najveći uspeh u karijeri mu je učešće u polufinalu trke na 400 metara na Olimpijskim igrama 2012. u Londonu. Takođe, u Londonu je bio član i južnoafričke štafete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari