Dok zvanični Beograd vapi da je Zagreb stupio u otvoreni trgovinski rat protiv Hrvatske i da će biti uzvraćeno kontramerama, dotle hrvatski političari tvrde da im Srbi opet rade o glavi, ovaj put sa „novim prijateljima Mađarima“. Zagrebu je prekjuče ovim povodom stigla protestna nota Budimpešte. Kako javljaju hrvatski mediji, nota je u vezi s ponudom Hrvatske da će ponovno otvoriti granični prijelaz Bajakovo sa Srbijom „pod uvjetom da srbijanske vlasti usmjere izbjeglice prema Mađarskoj.“

Očigledno je da su usled migrantske krize zemlje Zapadnom Balkana ušle u začaran krug međusobnog uslovljavanja i međusobnih optužbi za nepridržavanje pravila i standarda EU. Kao što u Zagrebu često vole da istaknu, Srbija, koja je tek kandidatkinja za članstvo u Uniji, u neravnopravnijem je položaju nego članice, i tu malo pomaže pozivanje na krajnje evropsko ponašanje tokom migrantske krize. Ipak, kao što je ovog leta već to više puta bio slučaj (britanski nacrt UN Rezolucije o Srebrenici, članstvo Kosova u Unesko) Beograd je pribegao diplomatskoj ofanzivi. Premijer Vučić pisao je najvišim zvaničnicima u Briselu, dok je šef diplomatije Dačić ukazao da je ovakva situacija na srpsko-hrvatskoj granici, gde su kilometarske kolone kamiona blokirane, bila samo tokom rata. Doduše od 1991-95, šleperi sa naftom i cigaretama i te kako su prolazili linije razgraničenja.

 

U ovom trenutku teško je predvideti kakav će efekat dati diplomatska ofanziva srpskih vlasti, međutim, očigledno je da Beograd nije propustio priliku da demonstrira spremnost da brani svoju teritoriju i interese. I to na način koji svakako mora pokupiti poene u domaćoj javnosti, kod koje je izuzetno lako prizvati negativan doživljaj srpsko-hrvatskih odnosa.

Sasvim je jasno i prosečno informisanom građaninu da blokadu na Bajakovu Zagreb drži kao sredstvo pritiska na Beograd. Ali, ako verujemo ministrima u Vladi Srbije, a nemamo razloga za suprotno, da u Srbiji nema organizovanog preusmeravanja izbeglica sa Bliskog istoka prema Hrvatskoj, da li je rešenje za Bajakovo da Beograd popusti i da počne da na silu ukrcava te ljude i vozi ih tamo gde Zagrebu odgovara? Zaista, šta znače doskočice premijera Milanovića sažete u „šaraj, malo, brate“ i „nismo mi budale“? Šta god da u Briselu bude smišljeno kao rešenje, činjenica je da je po ko zna koji put u poslednjih nekoliko godina demonstrirana nesposobnost Srbije i Hrvatske da samostalno dođu do kompromisa. I da obe nastoje da u jakim saveznicima i oštrim potezima nađu političko rešenje, a ne u kakvom takvom kompromisu, koji je jedni održiv na duže staze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari