Opet su nas pohvalili. Vinsent Dežer je sa odobravanjem klimao glavom, a predstavnici Američke privredne komore, Saveta stranih investitora i kluba „Privrednik“, koji su i organizatori skupa „Srbija se okreće ekonomiji – odgovorno zajedno do izlaska iz krize“, potvrdili su glavnim govornicima Mlađanu Dinkiću i Aleksandru Vučiću da reforme u Srbiji idu pravim smerom.

Na još jednom od sličnih panela koji se u poslednjih desetak godina održe s vremena na vreme, predstavnici vlasti i krupnog kapitala utvrdili su da za srpsku ekonomiju ima nade. Da li to isto misle i mala i srednja preduzeća, koja čine 98 odsto privrednog miljea, ili sindikati, to se nije moglo znati, jer niko od njih na uvaženi skup nije pozvan. A to je već pomalo čudno jer je jedna od glavnih tema bila izmena Zakona o radu, za koje sindikalci tvrde da su antiradničke.

Ali se i to da razumeti, jer da su bili prisutni, na primer, neki od nezavisnih sindikata, teško da bi progutali bez većeg incidenta izjavu prvog potpredsednika koji je ustvrdio da će poslodavci „ako tako odluče“ otpuštati „lenje i nepotrebne“, ali nikako dobre radnike. Možda bi takvu ocenu i prećutali da je izrečena, recimo 1991, ali sada, kad su širom Evrope zbog ekonomske krize krenula masovna otpuštanja, niko sa zdravom pameću neće poverovati da je reč o „lenjim i nepotrebnim“, čak ni kada se to kaže u hipotetičkom tonu. Da su neki od sindikalaca bili prisutni, moguće je da bi se čulo ono što javno govore, da tako rigidan zakon o radu kakav se sprema da donese srpska vlada, nema niko u Evropi. Ali, kako vlast, krupan kapital i stranci tvrde suprotno, jasno je zbog čega sastav prisutnih nije bio drugačiji.

Jasno je i zbog čega nije bilo malih i srednjih preduzeća. I njihovi stavovi bi pokvarili idiličnu sliku konferencije, jer iako se u mejnstrim ekonomskim stručnim krugovima govori da je šansa Srbije u razvoju tog sektora privrede, ipak nijedan od njihovih zahteva nije se našao u planu Vladinih antikriznih mera. A oni su tražili suzbijanje sive ekonomije, bolju carinsku i kontrolu javnih nabavki i istinsku reformu u javnim preduzećima.

Rečeno je na skupu čak i da javna preduzeća više neće biti „krave muzare“ političkih partija, ali su se iz malih i srednjih preduzeća, a bogami i u sindikatima, dodatno zabrinuli. Od koga će sada da se „muze mleko“ kad je od naroda i privrede već sve isceđeno, a stranci i krupni kapital sigurno neće odobriti neke druge izvore?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari