Primenom novog Zakona o javnim nabavkama u 2013 . godini ostvarene su uštede od 375 miliona evra. Uštede su ostvarene zahvaljujući efikasnijem sistemu i boljoj kontroli javnih nabavki, smanjenju obima javnih nabavki kao i činjenici da se u 80 odsto slučajeva vodio otvoreni postupak.


Ključna načela na kojima treba da počivaju javne nabavke su transparentnost, jednak tretman svih učesnika , slobodna konkurencija i zabrana diskriminacije. Da bi se uštedelo planiranih 600 miliona evra primenom novog Zakona od 1. januara 2013. godine Srbiji je potrebna Strategija i akcioni plan u oblasti javnih nabavki.

Glavni ciljevi Strategije za primenu javnih nabavki treba da sadrže:

uvođenje savremenog koncepta praćenja i kontrole javnih nabavki; redefinisanje uloge institucija; osnaživanje kadrovskih i finansijskih kapaciteta institucija.

Očekujem da nova strategija, čija je radna verzija nedavno predstavljena u javnosti, pored povećanja transparentnosti postupka nabavka i na jasan način sankcioniše one koji krše propise. Za sprovođenje strategije o javnim nabavkama veoma je važan akcioni plan, koji će, posebno, svaku godinu biti usvajan. Zbog toga će Strategija i akcioni plan predstavljati osnovni dokument koji će definisati viziju daljeg razvoja u oblasti javnih nabavki. Za bolju primenu Zakona važno je obezbediti snažnije kapacitete za nadzor nad njegovom primenom, zato je strategijom za primenu javnih nabavki predviđeno da jedna institucija – Uprava za javne nabavke – koordinira celim procesom nabavki.

Veoma je važno da Strategija o javnim nabavkama u Srbiji sadrži nekoliko ciljeva koji će da odrede izuzetke od primene Zakona, regulišu oblast osetljivih nabavki, koncesija, omoguće rad na profesionalizaciji službenika, razvoj e-nabavki, kao i donošenje seta antikoruptivnih mera. Usvajanje realne i sprovodive strategije treba da bude jedan od važnih i činilaca za smanjenje prezaduženosti zemlje i budžetskog deficita. Nova strategija bi trebalo da smanji korupciju u svim fazama javnih nabavki uključujući planiranje i izvršenje ugovora. Strategija je potrebna i zbog potpune harmonizacije sa propisima Evropske unije iz ove oblasti. Javne nabavke obuhvaćene su poglavljem 5, povezane su i sa poglavljem 23 i 24, koja se odnose na borbu protiv korupcije i pravosuđe, kao i sa poglavljem 32, koje se odnosi na kontrolu javnih finansija.

Smatram da je važno istaći i podatak da je Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki je od aprila do kraja 2013. godine poništila 298 postupaka javnih nabavki. Za kontrolu rada Komisije odgovorna je Narodna skupština Republike Srbije , čime se ojačava kontrolni mehanizam parlamenta i omogućava transparentnost u radu Komisije.

Autorka je poslanica Narodne skupštine Srbije

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari