Veliki broj škola u Srbiji danas štrajkuje i sve više prosvetnih radnika pridružuje se obustavi nastave. Razlog su, naravno, male plate. Premijer Mirko Cvetković je njihove zahteve ocenio nerealnim i upozorio da bi povećanje zarada zaposlenima u prosveti od 24 odsto dovelo do inflacije od 300 odsto. Istovremeno, postoji bojazan da će putem prosvetara poći i pripadnici policije, kao i zaposleni u kulturi. Sve ovo bi dovelo do kolapsa države, prognozira premijer i poručuje da on u tome ne želi da učestvuje.


I dok nema para u državnoj kasi za prosvetu, MUP ili kulturu, pojavljuje se vest da je Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja platilo gotovo 26.000 evra za izradu internet prezentacije akcije „Očistimo Srbiju“. Stručnjaci procenjuju da je za taj posao inače potrebno najviše hiljadu evra. Prostom računicom, u proseku to dođe oko 65 plata prosvetnih radnika. Naravno, tih 25.000 evra „viška“ niti su za potrebe države veliki novac, niti bi mogle da reše ijedan krupni socijalni problem, ali svakako da na delu vidimo kako vlast samovoljno postupa s novcem građana.

Ako su pomenute hiljade evra „sića“, to svakako ne važi za dug koji će Srbija uskoro morati da uplati izraelskoj firmi Imidžset za onaj nesrećni zakup špijunskog satelita. Tu se radi o skoro 28 miliona evra. Začudo, niko iz Vlade nije rekao da ta suma ugrožava ekonomsku stabilnost zemlje i vodi je u propast. A, reč je o oko 70.000 plata prosvetara. „Afera satelit“ greška je političara, za koju niko nije odgovarao, dok račun plaćaju građani.

Šta se dešava s troškovima unutar javnih preduzeća? I krajem 2010. delili su bonuse, „trinaeste plate“, čašćavali su se podobni, a Železnica, koja bi u svakoj normalnoj zemlji proglasila bankrot, počela je i da zapošljava. Šta s platama direktora tih preduzeća, od kojih mnogi i dalje zarađuju više od čelnih ljudi države i onih toliko blaćenih narodnih poslanika.

Takođe, šta bi s novcem koji je država dala zbog divljanja Miladina Kovačevića? Zašto niko nije zbog toga odgovarao? Ne treba zaboraviti i izdvajanja za putašestvija predstavnika vlasti, uključujući egzotične lokacije, poput raznoraznih „seminara“ u Kubi, Brazilu… Tu su i nepotrebno luksuzne proslave, poput obeležavanja dva veka postojanja MUP i Svetosavske akademije.

Ne zalažemo se za socijalnu demagogiju. Ali, dok od predsednika i premijera slušamo poruke o neophodnosti optimizma, u praksi se suočavamo s neodgovornošću vlasti. S bahatošću onih koji od građana, uključujući prosvetne radnike, traže strpljenje i – glas na sledećim izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari