Ko su rušitelji s fantomkama? 1Foto Radmila Marković

– Ni tri dana nakon rušenja nekoliko objekata na uglu Hercegovačke i Mostarske ulice u Beogradu, javnost ne zna ko su ljudi koji su u noći 25. aprila sa fantomkama na glavi, opremljeni palicama, bagerima porušili privatne objekte koji su bili u zoni budućeg „Beograda na vodi“.

I dok se Grad Beograd distancira od toga, navodeći da nije učestvovao u rušenju, od policije do zaključenja ovog broja nismo dobili informacije o ovom nesvakidašnjem događaju. Za to vreme javnost strahuje za bezbednost.

I poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić smatra da gradske vlasti duguju javnosti više informacija, kao i da je odgovor gradonačelnika Siniše Malog na njegov poziv da pruži relevantne informacije o rušenju u Savamali, od strane maskiranih lica, pod fantomkama, koji su tom prilikom lišavali građane slobode kretanja, oduzimali im mobilne telefone i druge pokretne stvari, potpuno neadekvatan obavezama koje gradska vlast ima prema javnosti, građanima Beograda i Srbije.

„Nije prihvatljivo da gradska vlast smatra dovoljnim da o događaju takve vrste s takvim posledicama ona javnost obavesti o tome da ona ne zna ništa, osim da „nisu učestvovale nadležne gradske službe“. Posebno je neprihvatljivo da u vezi sa pravom javnosti da zna sve informacije o tom ružnom događaju gradonačelnik upućuje poverenika „da se obrati nadležnim“, navodi u saopštenju Šabić. On je, kako se navodi razgovarao i sa ministrom unutrašnjih poslova i sa državnom tužiteljkom i od njih dobio uveravanja da će u okviru svojih nadležnosti preduzeti sve mere za rasvetljavanje predmetnog slučaja.

„Nezavisno od poziva poverenika i od toga šta će preduzeti MUP i tužilaštvo, gradska vlast bi morala biti svesna činjenice da građanima, u čije ime vrši vlast i raspolaže komunalnom policijom, ona sama duguje neuporedivo više informacije od te, da o događaju koji je krajnje zabrinjavajući, i sa stanovišta zakonitosti i sa stanovišta ljudskih prava, ona „nije učestvovala“, dodaje Šabić.

Maja Stojanović iz Građanske inicijative kaže za Danas da je događaj iz Hercegovačke samo dokaz da ne živimo u jednoj pravno uređenoj i bezbednoj državi.

– Nije samo u pitanju rušenje objekata već je očigledno došlo i do nasilja nad građanima. Narušena su vladavina prava i ljudska prava. Ovo je van svake pameti. Postoji policija, nadležne institucije, za ovo je neko morao da zna. Očigledno je grupa sa fantomkama dobila nalog od nekoga. To samo ukazuje da građani nisu bezbedni. Još veći razlog za strah je taj što niko od nadležnih ne daje informacije o tome – ističe Stojanović.

REAGOVANJA POLITIČKIH PARTIJA

Balša Božović, šef odborničke grupe DS u Skupštini Grada, kaže za Danas da „kada 30 razbojnika u crnim fantomkama, naoružani sa bagerima i kamionima gradske čistoće, ruše protivpravno nečiju imovinu, teraju porodice iz svojih kuća, kidnapuju i maltretiraju prolaznike i čuvare objekata, onda je to samo po sebi vanredno stanje“.

– Policija nije htela da reaguje. Gradonačelnik se pravi da se ništa nije dogodilo. To upućuje na dve stvari – ili su crne fantomke deo države ili su jače od države. Nasilje koje se dogodilo u noći između 25. i 26. aprila u 3 sata posle ponoći ne dešava se čak ni u brazilskim favelama. Beograd je najnebezbedniji grad u Evropi, odmah posle Kijeva – smatra Božović.

Kako nam je rekao, predložio je Skupštini Grada da stavi na dnevni red jučerašnje sednice makar informaciju o protivzakonitom rušenju, „pošto su građani uznemireni, jer je izvršeno nekoliko teških krivičnih dela, ali je skupštinska većina SNS-a to odbila“.

– Gradonačelnik nije smeo čak ni u salu da uđe. Ne možete malo da budete gradonačelnik, a malo ne. Zato sam predložio da gradonačelnik uvede vanrednu situaciju u opštini u kojoj se nasilje dogodilo, međutim i to je odbijeno – objašnjava Božović.

Prema njegovim rečima, očigledno su mafija i huligani pobedili državu.

– Građanima ostaje da se nadaju da im sutra na isti način neko ne sruši krov nad glavom ili neki javni objekat, poput doma zdravlja ili bolnice. U Beogradu postaje sve moguće – zaključuje Božović.

Liberalno-demokratska partija Beograd zahteva od ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića da u najskorijem roku obavesti javnost o svim pojedinostima u vezi sa rušenjem objekata u Savamali.

„Ukoliko se ne otkrije ko je dao sebi za pravo da pošalje bandu sa fantomkama da bez naloga i bilo kakvog pravnog objašnjenja usred noći sruši zgradu u centru Beograda, bila bi to jedna od najvećih sramota u istoriji našeg glavnog grada i naše zemlje. Ako je u 2016. moguće da neko ruši po Beogradu, a da tako nešto policija ne reaguje i okreće glavu, onda je sigurno da niko u Beogradu i Srbiji ne može da se oseća sigurno u takvom stanju anarhije i bezvlašća“, ističu u LDP.

Kako dodaju, ova stranka neće dozvoliti da se ponovo brutalno krše vladavina prava i zakoni ove zemlje. „Zajedno ćemo sa drugim opozicionim strankama učiniti sve da pobedimo bezakonje i bezobrazluk, koji u Beogradu više nisu izuzetak, već pravilo u svakodnevnom životu. I pored toga što znamo da su najjači aduti ove vlasti bahatost, nasilje, laganje i bežanje od odgovornosti, za ovakvo ugrožavanje bezbednosti Beograda i Beograđana će ovog puta neko morati da odgovara“, navode iz LDP.

Vjerica Radeta, funkcionerka SRS, kaže za Danas da je čula šta se desilo i pročitala brojne komentare.

– Ceo slučaj jeste interesantan. Prosto je neverovatno da tako nešto može da se dešava, a da niko nije preuzeo odgovornost. Nadam se da će policija naknadno ispitati ceo slučaj i informisati javnost, koja ima pravo da zna ko je srušio te objekte – ističe Radeta.

Iz vladajuće SNS nismo dobili komentar. Neki nam se nisu javili, a neki su izjavili da ne znaju o čemu se radi.

J. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari