Ovih dana izabrani su predsednici sudova u Srbiji (ukupno 141). Skoro punih pet godina sudovima su rukovodili vršioci dužnosti. Istovremeno sa izborom krenula je i rasprava o kriterijumima za izbor i ocenu rada sudija i tužilaca.

S obzirom na ogromnu konkretnu vlast koju imaju sudije i kako se njihove odluke tiču slobode, imovine i morala građana, porodica i čitavih društvenih grupa, sudije pored stručnosti, efikasnosti i kvaliteta rada moraju biti autentične ličnosti. Moraju imati smisao za neutralnost, nepristrasnost i apsolutnu objektivnost, zatim osećaj za različitost, dijaloški diskurs, poštovanje ravnopravnosti učesnika u postupku. Sudija je dužan da obezbedi fer i pravedno suđenje uz apsolutno poštovanje zakonske procedure. U tom smislu sudija mora potisnuti svaku svoju ličnu frustraciju, sujetu, rigidnost, karijerizam, treniranje strogoće.

Međutim, srpske sudije u značajnom broju pokazuju animozitet prema advokatima (koji su inače ravnopravni učesnici u postupku), favorizuju tužilačku stranu i nekritički prihvataju stavove iz optužnice, više promovišu sebe, uvode red u sudnici i treniraju strogoću nego što raspravljaju o predmetu suđenja. Stari i čuveni advokat pokojni Strugar je na primedbu mladog kolege sa kojim je zajedno branio da u spisima nema dokaza rekao: „Kako nema, a optužnica.“

Najkarakterističniji primer nesudijskog ponašanja, bahatosti, rigidnosti, lične promocije i krajnjeg animoziteta prema advokatima je nekadašnji sudija Specijalnog suda, v.d. predsednika Višeg suda u Beogradu i sadašnji sudija Apelacionog suda:

– tražio je da se zabrani ulazak advokata u restoran Specijalnog suda jer ne može da sedi sa advokatima u istom restoranu (restoran inače drži privatnik);

– kao v.d. predsednika Višeg suda zabranio je da advokati unose mineralnu vodu u sudnicu Specijalnog suda;

– poziva policiju da paukom odnosi automobile advokata nedozvoljeno parkirane u blizini Specijalnog suda, ali izvan službenog parkinga suda;

– zabranjuje izlazak advokata iz sudnice dok njegov izlazak ne proprate ustajanjem;

– ne dozvoljava da se svedoci oslovljavaju sa gospodine niti po njihovim zanimanjima (doktore, generale, profesore);

– lično se obraća svedoku prvo prezimenom u anahronom vokativu (na primer: svedoče Draškoviću Vuče);

– jedno vreme formalno je imao tri funkcije: sudija Specijalnog suda (to je sud na nivou Republike Srbije), v.d. predsednika Višeg suda u Beogradu (u čijem sastavu je Specijalni sud) i sudija Apelacionog suda. Imao je platu koja je bila najviša od te tri funkcije;

– u svojstvu v.d. predsednika Višeg suda postavio je svoju ženu za predsednika Vanraspravnog veća (kolokvijalno: Kv veća).

Srbiji su potrebne sudije i predsednici sudova sa ličnim svojstvima dijametralno suprotnim navedenom primeru. U tom pravcu predstavlja ohrabrenje odluka novog predsednika Višeg suda koji je odobrio advokatima da koriste kiselu vodu u sudnici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari