Pronaći smisao svog postojanja, odrediti cilj i stremiti ka njemu, bez obzira na ograničenja i poteškoće koje život nosi, moto je kojim se vodim napred. Prihvatiti, voleti sebe i sa optimizmom ići kroz život, poruka je koju prenosim ljudima – kaže u ekskluzivnom razgovoru za Danas čuveni motivacioni govornik Nik Vujičić. Mladić srpskog porekla, rođen bez udova, čovek koji inspiriše druge pozitivnim stavom, ne skidajući osmeh sa lica, držao je govore u 43 zemlje. Gledalo ga je više od 100 miliona ljudi, a njegova predavanja pune oči suzama.

Nik se trudi da vodi normalan život, iako nema ruke i noge. Ljudima budi veru i nadu, inspiracija je mnogima, ali i njega inspirišu drugi. Najviše porodica – roditelji i supruga, ali i srpski teniser Novak Đoković.

Sa Nikom smo razgovarali uoči donatorske večeri koju Đoković organizuje u Njujorku, a gde će Vujičić održati govor.

– Video sam koliko Đoković voli svoju zemlju i svoj narod. Koliko iskreno i sa kakvom upornošću želi da doprinese da se stanje u Srbiji promeni. Volim ga i poštujem zbog toga. Upoznali smo se i duboko sam dirnut njegovom ljubavlju i saosećanjem za druge – kaže naš sagovornik.

Ovaj tridesetogodišnjak po prvi put će gostovati u Srbiji 21. i 22. septembra u Beogradu i Novom Sadu. Raduje se dolasku u zemlju odakle mu potiču roditelji.

– Izuzetno sam uzbuđen zbog svog dolaska u Srbiju. Moji roditelji su se doselili u Australiju pre više od 40 godina. Dolazio sam ovde 2008. ali u privatnu posetu rođacima. Ovo će biti prvi put da se i zvanično predstavim građanima Srbije. Redovno pratim sve što se ovde dešava, i svestan sam poteškoća sa kojima su se građani Srbije suočavali i suočavaju, ali takođe i potencijala našeg naroda. Moj moto u životu, koji ću podeliti i sa građanima Srbije je da ukoliko ne mogu da postignu čudo, postanu čudo i da imaju izbor da ili budu zahvalni za ono što imaju ili ogorčeni zbog onog što nemaju. To mi je puno puta pomoglo u životu i dalo snage da nastavim dalje, čak i kada je izgledalo da izlaza nema – naglašava Nik.

Nik je rođen 1982. u Brizbejnu, u Australiji, kao prvo dete srpskih iseljenika s retkim tetra amelija sindromom – bez ruku i nogu. Danas poznat po širenju optimizma i vere, nije se kao dečak mirio sa svojim stanjem. Patio je od depresije, a u 10. godini je pokušao samoubistvo. Promenilo ga je, kaže, čitanje jevanđelja.

– Molio sam Boga da me promeni, iako sam ga krivio zbog toga što sam rođen drugačiji. Očajno sam želeo da imam ruke i noge, da budem kao ostali. Onda sam, u 15. godini, pročitao Jevanđelje po Jovanu. Isusove reči upućene slepom čoveku da ga je Bog stvorio takvim da bi upravo kroz njega mogla da se pokažu Božja dela, promenile su moj način razmišljanja. Upitao sam se: Možda sam i ja rođen ovakav, jer Bog za mene ima drugačiji plan? Mislim da sam tek tada pronašao mir sa sobom. Rešio sam da sebi postavim novi cilj, a ne da žalim za onim što nemam – priča Nik.

Promena je, kaže, išla postepeno. Dan za danom, kako je i njegova vera jačala.

– Mnogi kažu da je vera nešto lično. Moj lični odnos sa Bogom učio me smirenju i dao snagu da je širim dalje. „Ako već ne možeš da promeniš moj izgled, promeni mi srce kako bi ono bilo nekome na korist“, govorio sam i molitve su mi bile uslišene. I kod onih koji ne veruju u Boga, mora postojati vera u moralna načela, ljubav prema ljudima i spremnost da se pomogne drugima – kaže Nik.

Odrastajući i privikavajući se na sopstvene mogućnosti Nik je shvatio da njegova dostignuća inspirišu mnoge ljude. Naučio je da obavlja sve radnje kao i osobe sa udovima, a talenat za govorništvo otkrio je još u školskom parlamentu. Sa sedamnaest godina je počeo da drži predavanja o svojim problemima i osnovao neprofitnu organizaciju „Život bez ograničenja“.

Među publikom koja ga je slušala, ubrajaju se i predsednici država, poslovni ljudi, srednjoškolci, osobe sa invaliditetom, roditelji, deca, zatvorenici… Danas je izuzetno traženi motivacioni govornik i na svetskim konferencijama i skupovima poput Svetskog ekonomskog foruma u Davosu 2011. godine. Diplomirao je računovodstvo i finansijsko planiranje. Autor je knjige „Živeti slobodno“.

– Naći svrhu svog postojanja je prvi korak ka slobodnom životu, bez ograničenja. Imati nadu i veru u sopstvene mogućnosti uprkos teškim vremenima, jeste ono što me održava. Ali, da bismo bili ispunjeni i zadovoljni, moramo biti svesni da smo vredni uspeha i sreće. Svako od nas! Morate voleti sebe! Moja vera je duboka. Znam da nas Bog voli i shvatam da postoji jedna stvar koja je bitnija od odlaska na nebo, a to je – povesti nekog sa sobom – poručuje Nik Vujučić, čiji su životni planovi da nastavi sa humanitarnim radom, upoznaje nove ljude i uživa u porodičnoj sreći.

Moji heroji su roditelji

– Moji heroji su moji roditelji, koji su mi davali snagu čitavog života. Naučili su me da nikad neću spoznati svoje mogućnosti ukoliko ne pokušam nešto da uradim. I ako ne uspem, ako padnem, da treba da ustanem i pokušam ponovo. Zahvalan sam im na tome, kao i svojoj supruzi Kanae (fotografija u sredini) na ogromnoj ljubavi – kaže Nik.

Podrška Divca i princeze Katarine

Nik Vujičić će održati predavanja u Beogradu 21. septembra u Sava centru i dan kasnije u novosadskom Spensu. Karte po ceni od 500 dinara mogu se kupiti na prodajnim mestima Sava centra i Spensa, kao i u knjižarama „Vulkan“. Sav prihod od ulaznica ići će u humanitarne svrhe.

– Većina karata je planula odmah po puštanju u prodaju. Sakupljeni novac biće poklonjen organizacijama koje se bave osobama sa invaliditetom u Srbiji. Nik će održati i besplatno predavanje studentima Pravnog fakulteta u Beogradu – najavljuje za Danas Samuil Petrovski, glavni organizator dolaska Nika Vujičića u Srbiju.

U okviru „ELION media“, čak 30 organizacija podržalo je Vujičićev dolazak, uključujući humanitarni fond princeze Katarine i fondaciju „Ana i Vlade Divac“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari