Tradicionalna manifestacija Nedelja iračke kulture, koju četvrti put organizuje Ambasada Iraka u Srbiji, bila je povod za razgovor sa ambasadorom Falahom Abdulhasanom Abdulsadom.

Nedelja iračke kulture svečano je otvorena sinoć u Jugoslovenskom dramskom pozorištu i održava se do petka, 4. oktobra. Danas će u Domu Vojske u 20 časova biti otvorena izložba slikarke Jaken al-Dulaimi, a lautista Mustafa Zajer nastupiće sa vojnim orkestrom „Stanislav Binički“. U četvrtak će u Kinoteci biti prikazani kratki irački filmovi. Ulaz na svaku od priredbi je slobodan.

Nedelja iračke kulture postala je jedno od glavnih obeležja predstavljanja vaše zemlje u Srbiji. Kakvo značenje pridajete toj manifestaciji?

– Uprkos istorijski dobrim odnosima između dve zemlje i uspostavljanju bilateralnih odnosa između Bagdada i Beograda, pre više od 55 godina, do 2010. nije bila organizovana nijedna značajna manifestacija iračke kulture u Srbiji, već samo sporadični događaji koji su se mogli izbrojati na prste jedne ruke. U jesen 2010. doneli smo odluku o organizovanju manifestacije „Nedelja iračke kulture“ u Beogradu i odabrali prvi oktobar kao datum za početak tih aktivnosti. Naime, 1. oktobra 1958. potpisan je sporazum o uspostavljanju bilateralnih odnosa između Iraka i ondašnje Jugoslavije. Narodi i nacije se zbližavaju putem kulture, a to je i cilj naše manifestacije.

Kakvu raznolikost programa donosi ovogodišnja manifestacija?

– Aktivnosti ove nedelje su mnogobrojne i raznovrsne. Sadrže narodne igre, izložbu umetničkih slika, izložbu fotografija, kao i narodnu radinost, filmske projekcije… Pozivam sve da prisustvuju manifestacijama četvrte Nedelje iračke kulture u Beogradu u Jugoslovenskom dramskom pozorištu i u Domu Vojske Republike Srbije.

Posle praćenja bogatih sadržaja dosadašnjih nedelja iračke kulture, ali i drugih manifestacija koje je organizovala Ambasada Iraka, čini se da umetnici u vašoj domovini uspevaju da odole svim iskušenjima sa kojima se zemlja suočava?

– Iračke umetnike karakteriše sposobnost da prevaziđu sve probleme koji im stoje na putu stvaralačkog angažmana. Uprkos svemu što se dešava protiv onoga što je humano i kulturno u Iraku, a čemu doprinose snage mraka i zaostalosti, uprkos borbi protiv terorizma u poslednjih više od 10 godina, irački umetnik je ostao istrajan u kreativnosti i daje značajan doprinos na svim poljima kulture. U mnogim momentima problemi koje imamo motivišu kreativne snage za razvoj i inovaciju. Zahvaljujući tome, iako u teškoćama i nedaćama, Irak ima i veća ostvarenja nego što se to može očekivati. Na to smo ponosni.

Ima li sličnosti u kulturi naša dva naroda?

– Postoji dosta zajedničkih parametra između naša dva naroda – na kulturnom, političkom i geografskom nivou. Oba naroda se ističu gostoljubivošću, oba svoga gosta dočekuju, nudeći mu sve ono najbolje što im se zatekne u kući. Takođe, oba naroda karakteriše hrabrost, strpljenje i ljubav prema životu. Politički ih povezuje to što su prošli kroz slične nedaće kao što su rat i sankcije. Geografski, kroz Irak protiču dve reke Tigar i Eufrat, a kroz Srbiju Sava i Dunav. Irak ima civilizaciju Vavilona, Ašura i Sumera, Srbija ima civilizaciju Vinče.

Saradnja u oblasti kulture je jedna od odlika bilateralnih odnosa naše dve države tokom proteklih godina. Kakvi su sada odnosi Srbije i Iraka?

– Odnosi između dve zemlje su posebni i trenutno prolaze kroz fazu rasta na svim poljima, kako političkim, tako i ekonomskim. Irak je otvorio svoja vrata kompanijama iz Srbije i pružio im mogućnost da rade i učestvuju u obnovi i rekonstrukciji koja se odvija. U poslednje vreme bilo je dosta zvaničnih poseta. U Iraku su bili ministri za spoljnu i unutrašnju trgovinu i telekomunikacije Srbije Rasim Ljajić, za građevinarstvo i urbanizam Velimir Ilić, kao i za kulturu Bratislav Petković. U istom periodu irački ministri arheologije i turizma Liva Sumajsem i građevine Mohamed al Daradži posetili su Srbiju. Bilo je i posete funkcionera iz raznih ministarstava i na raznim nivoima. Težeći ka boljem, mi uvek činimo napore radi podizanja i unapređenja ukupnih uzajamnih odnosa između Iraka i Srbije, na svim nivoima, a u korist naših zemalja.

Diplomata rusista

Ambasador Abdulsada (43) doktor je nauka iz ruskog jezika i književnosti, pri ruskom državnom Institutu „Puškin“ u Moskvi, gde je proveo više od jedne decenije na studijama i usavršavanju. Pre nego što je imenovan za ambasadora Iraka u Srbiji, bio je predavač ruskog jezika na Filološkom fakultetu pri Univerzitetu Bagdad, predsednik Asocijacija prevodilaca Iraka, glavni urednik časopisa „Prevod i lingvistika“ i novinar TV kanala „Russia Today“, koji se emituje na arapskom jeziku iz Moskve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari