Na tridesetpetogodišnjicu smrti jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita hiljade njegovih poštovalaca posetilo je Kuću cveća u Beogradu, a u nekoliko listova koji izlaze na prostoru nekadašnje Jugoslavije izašle su čitulje. Jednu je u u sarajevskom Oslobođenju objavilo Društvo „Josip Broz Tito“ iz Sarajeva. Ispod Titove fotografije piše: „Posle Broza sve se sroza“. U čitulji se pored ostalog pozivaju građani da u 15 sati i pet minuta, što je tačno vreme Titove smrti, u Kampusu Univerziteta u Sarajevu prisustvuju polaganju cveća ispred Maršalovog spomenika.

U Oslobođenju, pored Društva „Josip Broz“  Tita su se sećali i građani.

„Neka nam ne objašnjavaju naše vrijeme s Tobom, mi smo to vrijeme živjeli i uživali. Neka nam ne objašnjavaju naše vrijeme bez Tebe, mi to vrijeme jedva preživljavamo i životarimo“, piše u jednoj od čitulja koju potpisuje porodica Nurdže Kezman.

I u Slobodnoj Dalmaciji pojavila se čitulja Josipu Brozu koju potpisuje Udruga antifašističkih boraca i antifašista Trogir i Društvo Tito Trogir.

Tita su se na jučerašnji dan setili i poštovaoci iz Mostara i Rogaške Slatine. Čitulja jugoslovenskom maršalu izašla je i u jednom beogradskom dnevnom listu, a potpisuje je UDP „Pavle Korčagin“.

Radio Sarajevo je objavio reportažu iz Kumrovca, malog zagorskog sela na obali Sutle.

-U ne tako davna vremena nije postojao građanin Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije koji bar jednom u životu nije bio u Kumrovcu. Pioniri, omladinci, samoupravljači, seljaci, radni ljudi, poštena inteligencija, istaknuti članovi Saveza komunista, pa sve do državnika najvišeg ranga poput predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Richarda Nixona… svi su hodočastili u Kumrovec. U tom seocetu, naime, rođen je Josip Broz Tito, jedan od najvećih državnika 20. stoljeća.  Tri i pol decenije nakon njegove smrti, duh nekadašnjeg predsjednika nekadašnje države i dalje dominira Kumrovcem.

Njegova rodna kuća danas je dio muzejskog kompleksa „Staro selo“. Protežući se na desetke sličnih hižica, štala, radionica i drugih objekata, ovaj muzej dočarava seoski život na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.  Titova kuća u jednom je dijelu sačuvala originalno pokućstvo, među kojem posebno mjesto pripada kolijevci u kojoj je svoje prve snove, vjerovatno, sanjao i Tito. U najvećoj prostoriji kuće izloženo je nekoliko eksponata, između ostalih i bista Josipa Broza Tita u bijelom mermeru, rad poznatog kipara Antuna Augustinčića, što ju je iz svojih ureda nedavno „izbacila“ novoizabrana predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović. Ovaj muzej dnevno posjeti na stotine turista iz svih krajeva bivše Jugoslavije i svijeta, čuvajući, makar na simboličnoj ravni, tekovine bratstva i jedinstva, kao zjenicu oka svoga – navodi se u reportaži Radio Sarajeva.

Sekretar društva „Josip Broz Tito“iz Zenice  Zijad Sarajlić kazao je da svake godine članovi društva, ali i brojni Zeničani obeležavaju lik i delo Tita.

– Za razliku od onog vremena kada smo živjeli s Titom pa nekima nije bilo dobro, sada imamo novu strukturu vlasti i sve ukazuje na to da se trebalo dogoditi sve ovo da bismo više cijenili Tita – kazao je Sarajlić.

Članovi udruženja okupili su se ispred ingota u Titovu čast, položili cveće i odali počast.

– Poslije njegove smrti radnici Čeličane izlili su ingot, jedan je postavljen ovdje u parku, a drugi na Dedinju – objašnjava Sarajlić dodajući da je teško mladima objasniti koje je vreme bilo srećnije.

– Nažalost, neki se danas stide da su jugonostalgičari i ja to mogu otvoreno reći i za sebe i za mnoge ljude koje poznajem – kazao je Sarajlić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari