Priština, Beograd – Da li je odluka Euleksovog sudije iz Okružnog suda u Prištini da Fatmiru Ljimaju, poslaniku u kosovskom parlamentu, potpredsedniku vladajuće Demokratske partije Kosova, bivšem ministru i nekadašnjem komandantu OVK, odredi pritvor u trajanju od mesec zbog slučaja Klečka zaista pitanje pravde ili je to „računica“ međunarodne zajednice uoči najavljene oslobađajuće presude Haškog suda za Ljimajevog ratnog druga i bivšeg kosovskog premijera Ramuša Haradinaja?

Ljimajev pritvor trebalo bi, kako se spekuliše u diplomatskim krugovima, da „amortizuje“ novo nezadovoljstvo zvaničnog Beograda, već nervoznog zbog nedavne oslobađajuće haške presude za hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača. Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, čak je i šef Unmika Farid Zarif tokom prošlonedeljne posete Beogradu, navodno, „opipavao“ puls srpskih zvaničnika zbog oslobađanja Gotovine i Markača uoči 29. novembra, datuma za koji je ministar kosovskih bezbednosnih snaga Agim Čeku, najavio doček Haradinaju u Prištini, kakav je u Hrvatskoj priređen hrvatskim generalima. Takođe se spekuliše i da bi Ljimajevo hapšenje trebalo da olakša položaj kosovskom premijeru Hašimu Tačiju, koji je sa potpredsednikom svoje stranke u ozbiljom sukobu.

Politički analitičar Dušan Janjić smatra da u svakoj Euleksovoj odluci ima politike i da je Ljimajev jednomesečni pritvor „kalkulacija da bi se smanjio strah Srba i eventualne komplikacije sa Beogradom u vezi s dijalogom u Briselu zbog Haradinajevog puštanja na slobodu“. Janjićev prištinski kolega Fatmir Šeholi i poslanik Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova Rada Trajković smatraju da je, ipak, reč o pravdi.

– Ovo je pre svega pitanje pravde. Politika treba da bude što dalje od ovog procesa, jer većina građana Kosova želi da se reši slučaj Klečka. Mislim da Ljimajev pritvor nema nikakve veze sa Ramušem Haradinajem, niti sa njegovim neslaganjima sa Tačijem – kaže za Danas Fatmir Šeholi.

Ljimajev sukob s Tačijem, kako objašnjava Šeholi, počeo je od trenutka kada je lider DPK napravio vladu s Bedžetom Pacolijem iz Alijanse za Novo Kosovo. To je jedan od razloga što se Ljimajeva grupa poslanika iz DPK i predsednik Skupštine Jakup Krasnići u parlamentu uglavnom ponašaju kao opozicija Vladi Kosova, a Ljimaj je i protiv načina na koji Tači vodi dijalog s Beogradom.

– Ukoliko su namere međunarodne zajednice ozbiljne, volela bih da u Ljimajevom slučaju bude zadovoljena pravda. Sve drugo biće velika kompromitacija za one koji su ga po drugi put hapsili. Nadam se da to neće biti samo farsa do završetka reforme DPK, do koje ne verujem da bi moglo da dođe bez Ljimaja, koji je i u stanci i kod albanskog naroda veoma popularan. Priča se da je na poslednjim izborima dobio više glasova od Tačija. Ako ovo ne bude bio neki „biznis“, Ljimaj će biti ozbiljan problem za one koji su s njim bili u ratu, jer je nezgodan svedok – izjavila je za Danas Rada Trajković.

Ona smatra da se Ljimajevo hapšenje naprosto poklopilo sa najavljenim Haradinajevim oslobađanjem za koje se, kako se priča, „trgovalo za velike pare“. Prema njenim saznanjima, zasad se ne zna da li će Haradinaj ponovo biti premijer, ali se u mađunarodnim krugovima spekuliše da će sigurno biti oslobođen.

Dušan Janjić očekuje da će se slavlje zbog Haradinajevog oslobađanja povezati s Danom albanske zastave i obeležavanjem 100 godina nastanka Albanije, zbog čega Euleks, u koordinaciji sa Evropskom komisijom, pokušava da Ljimajevim pritvaranjem umanji efekat tog događaja na dijalog Beograda i Prištine. Janjić kaže je premijer Srbije Ivica Dačić pokušao da odloži sastanak u Briselu, planiran za 3. i 4. decembar, ali da Ketrin Ešton to nije prihvatila, mada treba očekivati ili spuštanje nivoa pregovora ili razgovore iz „posebnih soba“.

Euleksov sudija odredio je u subotu uveče, posle saslušanja pred Vrhovnim sudom Kosova, pritvor u trajanju od mesec dana za Nasera Krasnićija, Nedžmija Krasnićija, Nasera Šalju i Fatmira Ljimaja, optužene za ratne zločine u slučaju Klečka. U saopštenju Misije EU na Kosovu objašnjava se da je sudija naložio pritvor zbog „osnovane sumnje da su optuženi počinili zločine za koje se terete, da postoji rizik od bekstva i ometanja dokaza“, kao i zbog činjenice da su dokazi zaštićenog svedoka prihvatljivi za razmatranje odlukom Vrhovnog suda Kosova, koji je nedavno poništio odluku prvostepenog suda kojim je obustavljeno krivično gonjenje Ljimaja i četiri njegova bivša saborca zbog ratnog zločina u selu Klečka. Ljimaj se tereti i za organizovani kriminal dok je bio ministar transporta i telekomunikacija.

Hakeri oborili sajt Euleksa

Po objavljivanju odluke o pritvoru, albanski hakeri oborili su Euleksov sajt i zapretili da će „obelodaniti sve prljave dogovore“ Misije EU sa Srbijom, ako Ljimaj i njegovi saborci ne budu oslobođeni. Hakeri su ostavili poruku na veb stranicu Euleksa u kojoj traže „slobodu za oslobodioce“, javlja prištinski dnevnik Zeri.

Plan za rekonstrukciju vlade

– Već se zna plan koji će se provesti po Haradinajevom oslobađanju. Tači će pokušati da u parlamentu bude izabran za predsednika Kosova, za šta bi imao potreban broj glasova, ako Haradinaj postane premijer i rekonstruiše vladu u koju bi ušli: DPK, AZBK, ANK i sve srpske i druge nealbanske stranke u Skupštini Kosova, jer je i međunarodna zajednica procenila da Samostalna liberalna stranka nema snage da unapredi srpsko-albanske odnose. Iz nedavnog imenovanja Bljerima Šalje za političkog koordinatora za dijalog sa Srbijom, sa čime se Tači saglasio, jasno je da se Alijansa za budućnost Kosova sve više približava lideru DPK – kaže Fatimr Šeholi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari