Poseta kancelarke Merkel i tvrda priča koju je Nemica ispričala izazvala je razumljivu histeriju među takozvanom patriotskom inteligencijom, ali ni (takođe takozvani) projevropski blok nije prošao bez ozleda.

Pouzdano znam da je tvrda priča bila poznata svim ovdašnjim personama dramatis. Ali u duhu tradicije persone dramatis nisu odolele zovu ibrećenja, samosažaljenja i naricanja. Mi njima izručili ratne zločince, a oni nama tako. Đilas, koji se od nekadašnjeg Dragana polako pretvara u Milovana, onomad se javno uskurobecao u smislu – niste vi smisao naših života. I sve tako nešto. Iz mnogih zvaničnih usta. Ne samo Đilasovih.

Drugačije, dame i gospodo, nije ni moglo, ako se prisetimo da je u kosovsku politiku od samog početka ugrađena poprilična doza folklorne histerije koja je veoma loš instrument za rešavanje problema. Mi, zapravo, imamo dva velika problema: kosovsku secesiju i moronsku antisecesionu politiku koja je mnogo više štete nanela „Srbiji bez pokrajina“ nego samozvanoj vladi u Prištini. Ako me kristalna kugla ne vara, ovde se radi o civilnoj varijanti trke u naoružanju koja je dovela do sloma SSSR-a.

Dakle ovako: moćniji deo sveta je iz njima znanih razloga odlučio da Kosovo ima postati nezavisno. Protiv te rešenosti i hardvera iza nje, a na braniku Kosova stoji samo tupoumna Sahibijina preambula. Ova preambula je imbecilna iz više razloga. Prvi: ja ne znam za primer nekog ustava koji bi i bez preambule dozvoljavao otcepljenja delova državnih teritorija. Drugo: taj na silu i lopovluk doneti ustav koliko-toliko važi isključivo na teritoriji Srbije bez Kosova. Nikoga drugog, uključujući prištinsku ekipu, ta knjižica ne obavezuje ni na šta.

To svedoči o duhu beznadežne provincijalnosti, džiberskog narcizma i seljačke osionosti u koju je pogružena domaća politička elita. Decenijama navikavani na svemoćunutar svojih granica, naši polit-dilberi ne uspevaju da shvate da to nije univerzalni zakon. Zaneti izgubljenim teritorijama, isti ti dilberi uopšte ne haju za izgubljeno vreme, a ne pada im na pamet da se obaveste o novotariji nazvanoj hronopolitika.

Ovde se vraćamo na civilnu trku u naoružanju. Elem, cenjeni publikume, krajem sedamdesetih godina prošlog veka Amerikanci su počeli da prave sve brže i ubojitije ratne avione, a SSSR – šta će – morao u stopu da ih prati. I, da vidite, nije mu loše išlo. Svaki će vam vojni pilot reći da su ruski avioni, ako ne tako udobni, a ono isto operativni i ubojiti kao i američki. Stigle bi tako Baćuške i do MIG-a 357 da se u jednom momentu sovjetska ekonomija nije urušila kao kula od karata. I šta? Nema para, nema aviona, nema SSSR-a.

Mi, na sreću, više ne proizvodimo vojne avione inače bi se odavno pridružili počivšem SSSR-u. Što ne znači da se ne trkamo sa veoma bogatim svetom. Znate vi kako! A možda i pretpostavljate gde će nas to odvesti. Već se vidi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari