E, dobri moj publikume, sledi poučna priča. Načuljite uši. Trevi me juče jedan stari drugar rodom iz mojih krajeva, odvajkada „nacionalno svestan“, hoću da kažem još od onih davnih vremena u kojima je turbopatriotski dr Antonić bio komitetski famulus, a u kojima je Vučela, da kažemo, bajagi bio „nova levica“.

Odavno ga nisam video, pa se obradovah. Kako si, šta radiš, kako žena, kako đeca (zemljaci, pa govorimo u dijalektu), jesi li za kafu, jesam, al ja da platim, e nećeš, vala, nego ću ja, e nećeš, vala, da ti je sir ko kajmak, aman nemoj da crvenim, ja ću platiti, oćeš Crven Ban moj. Nemoj mi Crvenog Bana, sunce ti krvavo. I sve tako neke teške zapadnosrbijanske reči i dela. Padoše neprijatni idiomi, dogovorismo se nekako da on plati piće i sedosmo u takozvanu baštu iz „bogate prestoničke turističke ponude“.

Tako je to nekada u Užicu išlo, cenjeni publikume: ajmo na kafu, pa odemo na kafu i kafu popijemo posle tri dana (bivalo je i više, samo da znaš uncle Keith) i posle samo bog zna čega, ali etikecija je u pitanju. Ajde, da vidim užičkog majčinog sina koji bi u osam sati ujutru navatao društvo predlogom: ajmo na vinjak. Ne, ne, ne, tako se to nije radilo. Apsolutno ne. Ajmo na kafu, pa šta nam bog da. A višnji ko višnji, nekada davao, nekada uzimao. Nedokučivi su putevi gospodnji.

I, šta da kažem? Drug tradicionalno nezadovoljan, frustriran, a ni ja ni za dlaku nisam bolji. Umesto kafe na koju smo krenuli, pijemo viljamovku i, iskren da budem, nemamo bogzna šta reći jedan drugom. Verovatno sav cenjeni publikum zna taj osećaj: dva tri kurtoazna pitanja, pa muk. Tako bi bilo i sa mojom malenkošću i sa mojim drugom da drug, na Crven Ban, nije tog dana prošao Lominom ulicom.

Tako mi je sonorno i rekao: prođoh danas Lominom ulicom. Lepo, rekoh, je li se Lomina ulica izgradila? Kako stoje stvari sa petogodišnjim planom? Ima li ringišpila? Radi li mesna zajednica. Ništa me ne pitaj, reče mi potišteni drug, nikada nisam bio bliže sunovratu u mrak tvojih perverznih ideja. Što, brate slatki, šta ja imam sa Lominom ulicom, jedva da znam gde se i nalazi. A moj će ti drug: znaš li ti da su Lominoj stanovali. Živeli i radili Gavrilo Princip, Milovan Glišić i Anica Savić Rebac, a da u Lominoj ulici nema nijedne spomen-pločice da srpsku unost podsete na neke velikane. Znam, rekoh, zajebali nas Vatikan, Brisel i Kominterna. I tako će ostati vo vjeki vjekov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari