Lepo je meni, pre pet-šest godina, govorio prijatelj iz Francuske da Peta Republika krupnim koracima srlja u balkanizaciju. Ja mu u početku nisam verovao, ali brzo sam se uverio da je tako. U Parizu to, fakat, i nije bilo toliko uočljivo, ali u Lilu, varoši u kojoj sam se obreo nakon kraćeg boravka u prestonici Galije, beše baš vidljivo. Nemam karaktera za sitna crevca.

Dovoljno će biti da kažem da je falilo samo ono kod Marike na karike. Sve drugo je bilo isto. A možda i gore. Jer, znate šta, u restoranu u centru Beograda ipak vam u kafani neće na sto izneti polupečeni đon i dvadesetak zrna polukuvanog graška, kao što su izneli meni u centru Lila. Alal im taj ručak. Nije to tema ove kolumne.

Tema naše kolumne je veličanstveni miting upriličen u znak osude prošlonedeljnog masakra u redakciji Šarli ebdo i u prodavnici košer hrane. Veličanstveni mitinzi, istini za volju, nisu balkanski ekskluzivitet, pa ako ćemo pravo, ni izum – u Evropi su ih prvi lansirali totalitarni režimi prethodnog veka – ali su na Balkanu, a posebno u Srbiji doživeli pravi procvat. Kad god, dakle, u Srbiji nešto krene po zlu, a niko nema pojma šta da se radi, odmah se organizuje neki veličanstveni miting čiji rezultat po pravilu bude pogoršanje situacije. Setimo se veličanstvenog kosovskog mitinga i njegovih postignuća. Pravilo je da mnoštvo ljudi okupljeno na malom prostoru uvek proizvede neki pičvajzu, a zašto je tako, koga interesuje neka se obavesti u Kanetijevoj knjizi „Masa i moć“. Srećom po Francusku – tamošnja policija (još uvek) ne prima naređenja od neformalnih đilkoša bliskim ovom ili onom glavešini, pa je stvar privedena kraju bez žrtava u ljudstvu, materijalu, džamijama, izlozima i patikama.

Ali, hajde da vidimo šta se postiglo veličanstvenim pariskim mitingom? Da li je taj miting – demonstrirajući uzorno evropsko i (vanevropsko) jedinstvo – ič doprineo smanjenju opasnosti od budućih terorističkih napada? Ne bih rekao. Na prvom (i najvažnijem) mestu zato što teroristi ne daju ni pet para na evropsko javno mnjenje, a još manje para daju na evropsko jedinstvo u osudi njihovih akcija.

Osim toga, primetio sam, a nisam jedini, da je u državničkom društvu koje se okupilo u Parizu, da bi stalo u odbranu slobode štampe, bilo i poprilično sumnjivih tipova, za koje se samo uz ogroman napor imaginacije može reći da su zagovornici slobode štampe, a bilo ih je, bogme, i iz zemalja koje svojim brljotinama značajno doprinose porastu terorizma. Pogledajte listu zvanica, pa pogađajte na koga sam mislio. Sve u svemu, moj prijatelj je bio u pravu. Balkanski politički konceptualizam se proširio i na Francusku. A šta je to balkanski konceptualizam? To vam je, braćo, sledeće: kad ti se nešto ne sviđa, ti lepo organizuješ masovni miting, pa se posle mitinga pretvaraš da je ono šti ti se ne sviđa pretalo da postoji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari